‚Nejvyšší nárůst počtu nemocných v průběhu jednoho týdne.‘ V Praze přibylo 16 případů spalniček
Za minulý týden v Praze přibylo 16 nových případů spalniček, od začátku roku jich je už 51 nových případů. Loni onemocnělo 103 lidí za celý rok. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Hygienická stanice hlavního města Prahy. Nemoc je velmi nakažlivá a přenáší se vzduchem, nakažení jsou proto povinně dva týdny v karanténě v nemocnici. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady kvůli epidemii mimořádně musí být očkováni zdravotníci.
„Jde o vůbec nejvyšší nárůst počtu nemocných v průběhu jednoho kalendářního týdne od začátku roku 2018, kdy pražská hygiena kvůli růstu počtu onemocnění statistiku detailně sleduje,“ uvedli hygienici.
Spalničky ve sněmovní restauraci. ‚Nechte si zjistit protilátky,‘ doporučili poslancům hygienici
Číst článek
Mimořádnému očkování se musí podrobit 95 zaměstnanců interní kliniky, metabolické jednotky a konziliárních pracovišť vinohradské nemocnice.
„Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady došlo k onemocnění zdravotnického personálu. S posledním nemocným zdravotnickým pracovníkem bylo v kontaktu přes 100 zaměstnanců. Nařízení mimořádného očkování je tak zde zcela na místě. Očkování musí být provedeno ve lhůtě do 15. března," uvedla Zdeňka Jágrová, pověřená zastupováním ředitele hygienické stanice a zároveň ředitelka protiepidemického odboru. V polovině ledna byla kvůli výskytu spalniček u personálu uzavřena také restaurace v Poslanecké sněmovně, nyní už opět funguje.
Prevence
Účinnou prevencí před nakažením je očkování. V Česku se povinně očkují děti od roku 1969, nejprve se ale podávala pouze jedna očkovací dávka, která dnes podle hygieniků už ochranu nezaručuje. Po prodělání spalniček v dětství, kdy má nemoc mírnější průběh, vzniká dlouhodobá imunita.
Lokální epidemie spalniček v Praze pokračuje, jen během ledna onemocnělo 35 lidí
Číst článek
Účinnost očkování ale může v čase zeslábnout. Podle hygieniků u lidí ve věku 30 až 50 let nelze rozsah ochrany odhadnout, protože byli jako děti očkováni jen jednou dávkou vakcíny.
Přenos nemoci podle hygieniků umožnil pokles podílu očkovaných lidí v populaci pod 95 procent. Někteří rodiče odmítají své děti nechat očkovat nebo vakcínu odsouvají do staršího věku, což podle odborníků situaci zhoršuje.
Horečka, kašel a rýma
U neočkovaných může nemoc skončit i smrtí, zkomplikovat může zápal plic, zánět středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánět mozku. Neexistuje na ni lék, lékaři dokážou pouze mírnit projevy onemocnění, jako je horečka či vyrážka.
Spalničky netrápí jen české pacienty. Prudký nárůst onemocnění zaznamenává i Ukrajina a Rusko
Číst článek
Nemocný je infekční den před objevením prvních potíží až čtyři dny po objevení vyrážky. Do karantény musí také všichni neočkovaní, kteří se s ním setkali.
Nejprve se spalničky projeví horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na vnitřní straně tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.
V Evropské unii se spalničky vyskytovaly v roce 2018 ve 20 státech, nejvíce zasáhly Rumunsko, kde bylo téměř 5400 případů, dále ve Francii, Itálii a Řecku. Jednou z nejvíce postižených zemí na evropském kontinentu je Ukrajina, která v roce 2018 hlásila 54 000 případů onemocnění a 16 úmrtí.