O epidemii akutních respiračních infekcí odborníci hovoří ve chvíli, kdy nemocnost přesáhne 1600 až 1700 nemocných na 100 000 obyvatel. Za předchozí týden stoupl počet nemocných na 1750 na 100 000.
Oproti loňskému roku se snížil počet pracovníků krajských hygienických stanic po celém Česku. Podle dat ministerstva zdravotnictví v nich ubylo 135 míst.
Ředitelé hygien už dřív upozorňovali na nedostatek lidí, především lékařů a dalších odborníků. Před dvěma lety v souvislosti s pandemií koronaviru tehdejší vláda rozhodla o navýšení míst o 134.
Hygienici ihned po akci požádali o spolupráci policii, která jim pomohla s identifikací. Z jakých záběrů hygiena vycházela, ani proč si vybrala jen šest zúčastněných, není jasné.
„Kvůli chybě některých zaměstnanců došlo k hrubé dezinterpretaci a budou vyvozeny personální důsledky,“ reagoval v pátek večer mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Landa pro Seznam Zprávy uvedl, že ho policie ani nevyzvala k podání vysvětlení. Tvrdí, že výzva byla obranou občanů proti šikaně, a tedy naprosto legální a legitimní.
Ostatním přijde SMS, aby vyplnili sebetrasovací formulář. Důvodem je očekávaný velký počet nakažených v sílící vlně epidemie způsobené variantou omikron.
„Nejsem stará jako Metuzalém, zaměstnanci pražské hygieny nejsou tetky a nejsem baba jaga,“ poukázala šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová na nadávky, se kterými se hygienici setkávají.
Spolek ProLibertate, za kterým stojí právník Tomáš Nielsen, obeslal české domovy pro seniory. S odvoláním na informační zákon požaduje data o úmrtích a očkování jejich klientů.
Příští vláda představila několik kroků, kterými by chtěla zmírnit dopady současné vlny koronaviru. Mimo jiné chce, aby se důrazně vymáhala dosavadní pravidla a uznávaly se testy PCR jako certifikáty.
Za žádostmi o odpověď stojí iniciativa Zlatý špendlík a zpěvák Daniel Landa společně s týmem právníků. Iniciativa vyzývá veřejnost k občanskému odporu podle čl. 23 Listiny základních práv a svobod.
Za porušení nařízení hrozí vysoké pokuty, ve správním řízení až do tří milionů korun. Při blokové pokutě na místě jsou sankce nižší, ale i tak mohou jít do tisíců korun.
O plošném testování se podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové zatím neuvažuje. Jediným opatřením, které teď chce uplatňovat je očkování a více kontrol nejen v restauračních zařízeních.
Za úterý testy odhalily přes 6000 nově nakažených covidem-19, skoro dvakrát více než před týdnem. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové ale přísnost opatření závisí hlavně na dodržování obyvateli.
Postup hygienické stanice je podle Nejvyššího správního soudu do jisté míry lidsky pochopitelný, nejde o selhání pracovníků, spíše o důsledek zákonné úpravy a systémových nedostatků.
Za první pololetí přibylo v Česku přes 900 tisíc potvrzených nákaz koronavirem. Ředitelům krajských hygien, kteří mají pandemii svým trasováním zbržďovat, ale ministerstvo snížilo mimořádné odměny.
Přes osmnáct miliard korun půjde například na modernizaci jednotek intenzivní péče, operačních sálů nebo vybavení nemocnic. Peníze, které Česko získá, je nutné vyčerpat nejpozději do konce roku 2023.
„Nelze epidemii využít k tomu, abychom vytvořili takto mocný úřad, který zavede orwellovský systém v České republice,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika bude mít například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody nebo vybrané služby.
Lidé totiž neberou cizí telefonní čísla. Když se ale studentka Jana Cajzová trasovaným již dovolá, jsou obvykle ochotni spolupracovat a pomoci najít další potenciálně nakažené.
Pokud se nakazíte nemocí covid-19, měla by vás bezprostředně po pozitivním testu kontaktovat krajská hygienická stanice. V praxi to zvládají pouze některé.
Důvěru společnosti podle něj narušili jak zdánliví odborníci mluvící o věcech, kterým nerozumí, tak chaotická vyjádření vlády. Zdůrazňuje také, že systém začal kolabovat už v létě.
Vládní zmocněnec Vladimír Dzurilla sliboval, že se automaticky budou kódy posílat nejpozději od pátku, to se ale nepodařilo stihnout. „Ještě to nemáme,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.
Většina okresů na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Praha zůstala červená, tedy nejrizikovější, zhruba 20 okresů je zelených v prvním stupni.
Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová zhruba před dvěma týdny uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty. Do trasování se pak zapojili medici i další hygienické stanice.