Silné bolesti i neplodnost. Počet žen s endometriózou se za posledních deset let zdvojnásobil

Skoro každá desátá žena podle České gynekologické a porodnické společnosti trpí takzvanou endometriózou. Jde o nemoc, při které se sliznice z dělohy usazuje v břišní dutině. Vyvolává pak silné bolesti a je také jednou z nejčastějších příčin neplodnosti. Co způsobuje, vysvětlil Radiožurnálu specialista na toto onemocnění Jan Drahoňovský.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: FreePhotos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Počet hospitalizovaných pacientek se navíc každoročně zvyšuje. Ústav zdravotnických informací a statistiky za posledních deset let eviduje dvojnásobný nárůst.

„Byly to problémy během menstruace, byly to bolesti v kříži, extrémní v kostrči, zažívací problémy,“ vypráví Radiožurnálu Jitka z Prahy.

Její problémy se ještě zhoršily, když vysadila antikoncepci a chtěla otěhotnět. Po celé řadě různých vyšetření jí nakonec lékaři diagnostikovali endometriózu. Krátce na to podstoupila operaci.

Pro těhotnou neměli lékaře, dítě má doživotní následky. Ústavní soud dal rodině novou šanci na odškodnění

Číst článek

„Těch problémů mě nezbavili, protože odstranili jen ložiska viditelná. Můj hlavní problém bylo ložisko v Douglasově prostoru, což je prostor mezi střevem a zadní stěnou vagíny. To je strašně špatně přístupné místo i pro laparoskopii,“ vysvětluje.

I přes všechny problémy má dnes Jitka dvě děti. Nemoc je přitom jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen. Až u 40 procent těch, co se s ní léčí, je důvodem právě endometrióza.

Nejčastěji se nemoc objevuje mezi dvacátým a třicátým rokem. Co ji způsobuje, ale lékaři dodnes neví.

Složité odhalení nemoci

„To, co nevíme, je, proč u některých žen dojde k tomu, že buňky odloupané děložní sliznice se usadí v dutině břišní – nejčastěji v oblasti za dělohou, na střevě, na vaječníku,“ pokračuje vedoucí centra pro léčbu endometriózy z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Jan Drahoňovský.

Nemocnice v Kladně odmítá kvůli západonilské horečce na měsíc dárce krve, kteří navštívili zahraničí

Číst článek

Podle lékařů to souvisí s oslabeným imunitním systémem, protože běžně si s tím tělo poradí samo. Endometrióza se dá léčit operací nebo nasazením hormonální léčby. Lékaři taky ženám doporučují pokusit se co nejrychleji otěhotnět.

„Úplně ideální je, když má žena nezávažnou formu endometriózy. Je jedno těhotenství za druhým, protože to gestagenní hormonální prostředí dokáže snižovat růst endometriózy, zmenšovat ta ložiska, odstraňovat ty obtíže,“ říká lékař. 

Nových případů lékaři odhalí stále více i díky přesnější diagnostice. Rozpoznat a odhalit nemoc přesto i dnes bývá složité – ložiska totiž nejsou zřejmá na ultrazvuku a lékař je při běžné prohlídce nezjistí.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme