Současná medicína je prorostlá byrokracií, někdy to odporuje rozumu, říká onkoložka Tesařová
Situace ve zdravotnictví se podle klinické onkoložky Petry Tesařové stále zhoršuje, i když lékařka vnímá pozitivně, že si alarmující stav věcí začínají uvědomovat kompetentní orgány. „Mladí lékaři už dnes nechtějí trávit v nemocnicích tolik přesčasů,“ podotkla zároveň odbornice, která byla hostem pořadu Osobnost Plus.
Lékařka sama o sobě tvrdí, že je perfekcionistka a rozčiluje ji, když něco není v souladu se zdravým rozumem. „Současná medicína je velmi prorostlá byrokracií, a ta je často v zásadním rozporu s rozumem,“ myslí si.
Nyní se podle ní situace mění. „Zdravotníci byli dost dlouhou dobu ochotní pracovat za celkem bídných podmínek,“ vzpomíná onkoložka na polistopadové období, kdy se lékaři těšili z možnosti účastnit se zahraničních konferencí a zkvalitňování poskytovaných služeb podle západního vzoru.
„Je tu problém velké zátěže přesčasovou prací a nová generace už nechce trávit v nemocnici tolik času – mladí lékaři mají pocit, že to nemá ten správný smysl,“ vysvětluje proměnu, kterou s sebou nese generační výměna. Zatímco na Západě se přesčasy týkají zejména mladých lékařů před atestací, u nás prý situace trvá i po získání vyšší kvalifikace.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Petrou Tesařovou, která mluvila také o postavení žen v lékařských oborech, o nutnosti naučit se odpouštět a o projektu na podporu mladých pacientek s rakovinou prsu.