Varianta delta je u dvou třetin testovaných vzorků, uvedl zdravotní ústav. Rozšiřují se nové podtypy
Základní varianta koronaviru, označovaná jako delta, je dál asi ve dvou třetinách testovaných vzorků. Roste podíl jejích subvariant, téměř 20 procent je podtypu delta AY.4. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Nový typ koronaviru mutuje už od svého objevu v Číně na konci roku 2019. Postupně vzniklo několik variant, loni v lednu převládla v Česku alfa, dříve označovaná jako britská. V současné době je 95 procent vzorků varianty delta, dříve indická.
Státní zdravotní ústav: Podezření na variantu delta má 97 procent vzorků koronaviru
Číst článek
Odborníci mají o typu delta AY.4 dosud málo informací, přibývá jí mezi vzorky od začátku srpna. „Zatím však nemáme poznatky z klinické praxe, které by hovořily u této či dalších subvariant o změnách v průběhu onemocnění, nebo jiných dopadech pro pacienty,“ uvedl SZÚ v tiskové zprávě.
Podrobnějším PCR testem, který ukáže podezření na některou z variant viru, bylo od 20. srpna do pátku 3. září vyšetřeno 2353 vzorků. Za celý srpen šlo 491 vzorků na celogenomovou sekvenaci, tedy přesné určení DNA viru. Původní varianta delta je v 66,8 procenta z nich. Podíl dalších podtypů delty roste, 19,8 procenta vzorků je AY.4, asi osm procent AY.9 a tři procenta AY.12.
„Přestože se může zdát, že vzhledem k jasné dominanci delta varianty nemá smysl potvrzovat pozitivní nálezy diskriminační PCR, je stále role těchto testů nezastupitelná,“ uvedla k tomu ředitelka SZÚ Barbora Macková. Umožňuje podle ní dobrou informaci o vývoji viru.
Austrálie má poprvé přes 1000 nových případů covidu za den. V Sydney se nedaří zastavit mutace delta
Číst článek
„Praxe zatím neposkytuje důvody k obavám, že dochází k významné změně vlastností viru, i když zprávy ze zahraničí naznačují vyšší pravděpodobnost hospitalizace u neočkovaných osob. Schopnost šíření je u varianty delta vyšší v porovnání s předchozími variantami, proto je v současnosti dominantní,“ dodala vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ Helena Jiřincová.
Virus se obtížněji šíří mezi lidmi očkovanými nebo těmi, kteří už nákazu prodělali. Pokud má dostatečné množství lidí, kteří nejsou protilátkami chránění, vznikají při nákaze dalších nové mutace a z nich nové varianty, na které může očkování nebo protilátky po nemoci méně účinkovat. Proto odborníci navrhovali přísnějšími opatřeními virus v populaci eliminovat a nerozvolňovat při vyšších počtech případů za den.