Blíží se vlna nákazy chřipky, varují epidemiologové. Zájem o vakcínu má zlepšit nová osvětová kampaň

Lékaři znovu očkují proti chřipce. K dispozici letos mají asi milion vakcín, tedy zhruba stejně jako loni. Český rozhlas to zjistil od výrobců, kteří je do Česka dodávají. Epidemiologové tentokrát očekávají silnou vlnu nákazy – očkovat by se tak měli hlavně senioři a rizikoví pacienti s chronickými nemocemi. Zájem o vakcínu je ale v Česku dlouhodobě hluboko pod doporučením Světové zdravotnické organizace – zlepšit to má nová informační kampaň

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květnu už bylo dostatečné množství vakcín

V rizikové populaci se nechává očkovat asi čtvrtina lidí, podle doporučení Světové zdravotnické organizace by to mělo být 75 % (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Animace, spoty v rozhlasovém vysílání i na internetu, letáky v ordinacích. Tak vypadá kampaň na podporu očkování proti chřipce, přibližuje mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová: „Kampaň bude realizována do konce listopadu, zejména v online prostoru formou bannerové reklamy a animace na YouTube kanálu a dále také v rádiu formou krátkého spotu. Součástí je také webová stránka o chřipce a očkování www.ockovani-chripka.cz.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o očkování proti chřipce

Kampaň, na které se kromě zdravotního ústavu podílí mimo jiné i ministerstvo zdravotnictví, se snaží zvýšit povědomí o chřipce a zájem o očkování. Ten je v Česku dlouhodobě nízký, podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky, čísla očkování sice rostou, republika se ale nachází na 7 %, které jsou podle něj nedostatečné.

„Není to ale o tom, že by praktičtí lékaři nechtěli očkovat, že by neměli kapacity, je to prostě o tom, že česká veřejnost z nějakého důvodu nemá k očkování proti chřipce kladný vztah. Důkazem je proočkovanost zdravotnického personálu, která je také dramaticky nižší než v ostatních zemích. To znamená, měli bychom pátrat po příčině a snažit se ji odstranit,“ dodává.

V rizikové populaci se nechává očkovat asi čtvrtina lidí, podle doporučení Světové zdravotnické organizace by to mělo být 75 %. A ani letos se lékaři v ordinacích nesetkávají s davy zájemců – paradoxně za to může i očkování proti Covidu-19, myslí si praktická lékařka z Prahy Ludmila Bezdíčková. „Lidem to přijde moc vakcín najednou, vzbuzuje to nejistotu, je třeba o tom víc komunikovat,“ vysvětluje.

Chřipka i covid

Lidé se můžou nechat očkovat proti chřipce a Covidu-19 současně, jen by měli injekci dostat do dvou různých míst. Pokud chtějí jít na každou vakcínu zvlášť, přednost by měla podle České vakcinologické společnosti dostat dávka proti koronaviru a zhruba za 14 dnů můžou zájemci přijít i na očkování proti chřipce.

Očkovat proti chřipce by se měli hlavně lidé nad 50 let, tvrdí odborníci. Doporučují ho od října do prosince

Číst článek

Seniorům a chronicky nemocným ho letos lékaři obzvlášť doporučují. Očekávají totiž silnou chřipkovou epidemii, informuje Bohumil Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství: „Jednak proto, že populace není promořena, protože se hygienicky a protiepidemicky chovala v minulých letech. Většinou chřipka kopíruje na severní polokouli to, co se stalo na jižní a v Austrálii proběhla poměrně těžká vlna“

Ta byla nejhorší za posledních 5 let. V Česku by podle odhadů epidemiologů mohla chřipka kulminovat začátkem příštího roku.

„Chřipka představuje významnou zátěž i pro zcela zdravé dospělé jedince, průměrná doba pracovní neschopnosti trvá 14 dní. Nejčastěji chřipkou onemocní děti v kolektivních zařízeních, které ji pak šíří na dospělou populaci. Nejvhodnější doba pro očkování je před začátkem chřipkové sezóny v období říjen až prosinec. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až 1 rok,“ vysvětluje mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

K dispozici je letos přes milion dávek vakcíny, podobně jako v loňském roce. Podle odhadů výrobců a praktických lékařů loni zamířilo asi 150 tisíc nespotřebovaných dávek do spaloven nebezpečného odpadu.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme