Nahé fotky z internetu už nikdo nesmaže. Dospívající to často podceňují, varuje kriminalista
Zneužívání dětí na internetu je smutným fenoménem moderní doby. Ve virtuálním světě trávíme my i naše děti spoustu času. Navždy tam přitom po nás zůstává digitální stopa. Proč je nebezpečný takzvaný sexting a co to vůbec je? V rozhovoru pro Český rozhlas Sever odpovídá Lukáš Rössler z policejního oddělení kybernetické kriminality.
„Pod pojmem sexting si můžeme představit obsah se sexuální tematikou, a to jak v psané podobě, tak i v grafické či audiovizuální. Tento obsah se pak šíří pomocí informačních a telekomunikačních technologií, jako je například mobilní telefon nebo počítač,“ vysvětluje Lukáš Rössler.
Nahé fotky z internetu už nikdo nesmaže. Dospívající to často podceňují, varuje kriminalista Lukáš Rössler
„Spoustě lidem nedochází, že i když je v České republice sex povolen od 15 let, tvorba choulostivého obsahu, jeho distribuce nebo i uchovávání osob do 18 let je nezákonná. Jedná se tak o dětskou pornografii,“ doplňuje.
„V praxi to nejčastěji začíná na bázi dobrovolnosti – ty mi něco pošleš a já ti něco pošlu nazpátek. Později se stává, že oběť už své fotky posílat nechce, ale setká se právě s vydíráním, že když nepošle další, predátor ten obsah pošle dál – třeba do školy, rodičům a podobně. Pokud se na to nepřijde včas, mohou tyto situace končit tragicky,“ popisuje Rössler.
Sex od 15 let, sexting legálně až od 18, varuje policie. Posílání intimních fotek je mezi dospívajícími běžné
Číst článek
Proto je podle něj nejdůležitější prevence – a to jak ve škole, tak v rodině. „Dobré je, když policie navštěvuje základní a střední školy a provádí zde osvětu. I práce s rodiči je důležitá. Zneužívání se děje a my ho můžeme výrazně omezit tím, že se o tom budeme otevřeně bavit,“ doporučuje.
Rodiče by se měli snažit o to, aby měli vztah s dítětem založený na důvěře. Když se pak dítě dostane do těžké životní situace, může se jim bez obav svěřit – celému incidentu se tak dá včas zabránit. „Děti se totiž často nesvěřují právě ze strachu z reakce rodičů,“ uzavírá Rössler.
Co je to digitální stopa, jak ji omezit, na koho se v těchto situacích obrátit a jak probíhá vyšetřování predátorů? Celý rozhovor si poslechněte v audiu v úvodu článku.