Zemřel držitel řádů a ocenění, uznávaný francouzský módní návrhář Pierre Cardin. Bylo mu 98 let
Zemřel francouzský módní návrhář Pierre Cardin, vizionářský stylista a průkopník prêt-à-porter, konfekčního odívání, jež módu zpřístupnilo širší veřejnosti. Pierre Cardin byl držitelem několika řádů a ocenění a člen francouzské Akademie krásných umění. Zemřel ve věku 98 let v Americké nemocnici v Paříži. Agentuře AFP jeho úmrtí oznámili pozůstalí.
„Den velkého smutku pro celou naši rodinu, Pierre Cardin už není. Skvělý návrhář, kterým byl, prošel stoletím a zanechal Francii a světu jedinečné umělecké dědictví v módě a nejen v ní,“ napsala rodina v prohlášení.
Muž, který oblékal The Beatles a udal směr, jakým se ubírala móda v 60. a 70. letech. Uchvátil především svými futuristickými vzory, připomíná server BBC.
„Vždycky jsem upíral zrak k budoucnost a vždy jsem tvořil pro mladé,“ připomíná deník Le Monde Cardinova slova.
Za nejdůležitější považoval to, aby byl originální. „Vždycky jsem se snažil být sám sebou,“ řekl před časem agentuře Reuters. „Jestli se to lidem líbí nebo ne, to není podstatné.“
Narodil se v Itálii, jeho rodiče však emigrovali do Francie. Ve 14 letech začal pracovat u krejčího v Saint-Etienne, poté se v roce 1944 připojil ke slavnému domu Paquin, kde navrhl kostýmy a masky pro film. Poté si založil vlastní módní značku, jeho práce ho proslavila v 50. letech.
Mezi prvními začal působit v Asii, nejprve v Japonsku a později v Číně. Jeho podnikatelský duch u některých budil obdiv, u módních puristů opovržení. Přestože už sám nenavrhoval pro módní přehlídky, zůstal v módní branži a vzal pod svá křídla některé začínající návrháře, píše Reuters.
Zatímco luxusní značky otevíraly své vlastní obchody v hlavních městech světa, Pierre Cardin zvýšil počet licenčních smluv. Tím, že tento takzvaný otec módy umístil své iniciály „PC“ na kravaty, zapalovače, tapety nebo nábytek, udělal ze svého jména globální značku a stal se díky tomu miliardářem.
Ve světě se mu dostalo mnoho uznání. Jako první módní návrhář v historii získal v roce 1992 křeslo v Akademii krásných umění (Académie des Beaux-Arts). Od roku 1991 byl velvyslancem dobré vůle UNESCO, podporoval i Organizaci pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO).
V roce 2020 jeho práci připomněl seriál Netflixu Emily in Paris, kde se hlavní hrdinka se známým návrhářem setkala.