Gombitová chce odstoupit z ankety Největší Slovák. Své místo nabídla ‚historicky významnější osobnosti‘
Zpěvačka Marika Gombitová na svém facebooku oznámila, že se rozhodla odstoupit z ankety Největší Slovák. Podle svých slov tím chce přenechat místo „historicky významnější“ osobnosti. Tu přímo nejmenuje, za první desítkou žebříčku ale skončil protinacistický odbojář Jozef Gabčík. Gombitová je jedinou ženou a jednou ze dvou živých osobností, kteří v top 10 figurují. O jeho finálním pořadí rozhodnou diváci.
Zpěvačka poděkovala svým fanouškům a „s pokorou přijala“ jejich podporu v anketě Největší Slovák. „Vlastní umístění v první desítce pro mě bylo velkým překvapením. Proto jsem se rozhodla přenechat místo osobnosti, která je možná méně známá, avšak pro Slovensko z historického hlediska víc výjimečná,“ uvedla ve čtvrtek na sociální síti.
Gombitová prý očekávala, že osobnosti historie získají v anketě největších Slováků nejvíc podpory. Pokud veřejnoprávní společnost Rozhlas a televize Slovenska (RTVS), která anketu vyhlásila, splní její žádost, dostane se do první desítky žebříčku Jozef Gabčík.
Parašutista v rámci Operace Anthropoid spolu s Janem Kubišem v květnu 1942 provedl útok na tehdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V anketě přitom obsadil 11. příčku.
Podle slovenského serveru omediach.com pravidla soutěže nezmiňují možnost anketu opustit, nemluví se v nich ovšem ani o souhlasu či nesouhlasu dané osobnosti se zařazením do žebříčku. Často totiž jde o historické osoby. Vyhlašovatel soutěže má ale právo pravidla hlasování měnit.
Do finále ankety Největší Slovák se dostali Dubček, Husák i Hlinka. V první stovce je i premiér Babiš
Číst článek
O konečném pořadí první desítky osobností v anketě Největší Slovák rozhodnou opět diváci. Vybírat mohou například mezi jedním ze zakladatelů Československa Milanem Rastislavem Štefánikem, bývalým československým prezidentem Gustávem Husákem či hlavní tváří pražského jara v roce 1968 Alexanderem Dubčekem. Výsledky vyhlásí RTVS v rámci galavečera 1. května.
Do první stovky, kterou v rámci slavnostního přenosu oznámila televize na Nový rok, se dostal také třeba loni zavražděný novinář Ján Kuciak, bývalý premiér Vladimír Mečiar nebo současný prezident Andrej Kiska. Na 89. místě se umístil také český premiér Andrej Babiš, který pochází ze Slovenska.
V podobné anketě v Česku v roce 2005 zvolili Češi nejvýznamnější osobností své historie „otce vlasti“ Karla IV. Hlasy během ankety získala i postava fiktivního génia Járy Cimrmana, která byla podle licenčních podmínek daných BBC z pořadu ovšem vyřazena.