Grónské ženy žádají po Dánsku odškodné. V 60. letech jim bez souhlasu zavedli nitroděložní tělíska

Skupina grónských žen žádá po Dánsku odškodné za nedobrovolnou kontrolu porodnosti v 60. letech minulého století. Oznámil to podle agentury Reuters jejich právní zástupce Mads Pramming. Skandál kolem zavádění nitroděložních tělísek bez souhlasu žen vyplul na povrch loni, píše agentura.

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třetí největší grónské město Ilulissat

Třetí největší grónské město Ilulissat | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Zpráva o společném vyšetřování vlád Grónska a Dánska, jehož je největší ostrov světa autonomní součástí, má být zveřejněna až v květnu 2025, ale skupina žen žádá o odškodné už nyní, protože některým je více než 70 či 80 let.

Všichni jsou v dobré náladě, říká pasažér lodě, která uvízla u Grónska. Záchranáři ji vyprostili napočtvrté

Číst článek

„K čemu ji potřebujeme, když jasně víme, že došlo k porušování zákonů a lidských práv,“ řekla o zprávě jedna z žen usilujících o kompenzace Naja Lyberthová.

Skandál se dostal na světlo, když dánská rozhlasová a televizní stanice DR informovala o záznamech, z nichž vyplývá, že v letech 1966 až 1970 byla zavedena nitroděložní tělíska 4500 žen i dívek, z nichž některým bylo jen 13 let, a to bez jejich vědomí nebo souhlasu.

Vlády Dánska a Grónska pověřily tým badatelů, aby odhalil rozsah této praxe a rozhodovací proces, který vedl ke kampani zaměřené na omezení porodnosti z let 1960 až 1991, kdy Grónsko získalo správní pravomoc nad svým zdravotnictvím.

Ženy požadují odškodné 300 000 dánských korun (téměř 980 000 Kč) pro každou z nich, řekl Reuters Pramming, který žádost jménem poškozených žen odeslal úřadu dánské premiérky Mette Frederiksenové. Její kancelář podle Reuters na žádost o vyjádření zatím nereagovala.

Dánsko zrušilo státní svátek Velký modlitební den. Ušetřené peníze chce investovat do obrany

Číst článek

Grónsko bylo až do roku 1953 dánskou kolonií, ale nyní je polosuverénním územím Dánska s 57 000 obyvateli, píše Reuters. V posledních letech se objevila obvinění ze zneužívání pravomocí dánských úřadů vůči obyvatelům bývalé kolonie.

Loni se Kodaň veřejně omluvila obětem experimentu z 50. let minulého století, kdy bylo 22 inuitských dětí přesídleno z Grónska do Dánska. Bylo jim tehdy pět až devět let a šlo buď o oboustranné sirotky, nebo o děti, které ztratily jednoho z rodičů.

Cílem akce bylo posílit v dětech dánskou identitu, aby mohly po návratu na arktický ostrov sloužit jako vzor pro ostatní. V roce 1953 se děti vrátily do Grónska, kde byly ovšem poslány do sirotčince a izolovány od příbuzných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme