‚Lidé, kteří menstruují.‘ Autorka Harryho Pottera rozvířila debatu o právech trans osob

V Maďarsku minulý měsíc znemožnili transgender osobám úřední změnu pohlaví. Ve Spojených státech zase minulý týden Trumpova administrativa představila opatření, které de facto umožní, aby byla trans lidem odpírána zdravotní péče. Debata kolem lidských práv těch, jejichž genderová identita se neshoduje s pohlavím, s jakým se narodili, se přesto v uplynulých dnech točila ve velké míře kolem výroků britské spisovatelky J. K. Rowlingové na twitteru.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská spisovatelka J. K. Rowlingová

Britská spisovatelka J. K. Rowlingová | Foto: Debra Hurford Brown | Zdroj: Reuters

Autorka knižní ságy o kouzelníku Harrym Potterovi si na začátku června vysloužila kritiku za svou reakci na článek, který se zabýval tím, jak po odeznění koronavirové pandemie pomoci „lidem, kteří menstruují“.

„Jsem si jistá, že pro takové lidi existovalo nějaké označení. Napovězte mi někdo,“ podivovala se autorka nad použitým spojením na svém účtu. Nabídla přitom tři výrazy, které byly zkomoleninou slova žena.

Podle lidskoprávních aktivistů jsou její prohlášení transfobní, protože kromě žen menstruují i transgender muži a nebinární lidé. Podobný komentář ze strany populární osobnosti (spisovatelku sleduje na sociální síti Twitter více než 14 milionů uživatelů) přitom může značný vliv.

K tématu se Rowlingová vrátila v sérii tweetů o den později, kdy napsala, že svým komentářem nechtěla urazit transgender komunitu. Zdůraznila však přitom, že biologické pohlaví je reálná věc, která má reálné důsledky na lidské životy.

„Pokud neexistuje pohlaví, neexistuje ani přitažlivost mezi stejnými pohlavími. Pokud neexistuje pohlaví, tak je popírána každodenní realita žen. Znám trans osoby a mám je ráda, ale kdyby neexistovalo pohlaví, mnoho lidí by tím přišlo o schopnost smysluplně diskutovat o svých životech. Říkat pravdu není nenávist,“ napsala.

„Respektuji právo všech trans osob žít takovým způsobem, jaký jim připadá autentický a pohodlný,“ dodala s tím, že by protestovala, kdyby byli lidé na základě své identity diskriminováni.

V polovině minulého týdne pak na svých webových stránkách zveřejnila esej, ve které vysvětlila, co ji vedlo k rozpoutání diskuze. Svěřila se s vlastní zkušeností s domácím násilím a vyjádřila podporu „obřímu množství žen“, které si prošly tím samým a dnes čelí slovním útokům, když brání prostory určené pro jedno pohlaví, jako jsou toalety či šatny.

Její příspěvky na sociální síti údajně byly reakcí na chystanou vládní reformu ve Skotsku, kde žije. Ta umožní transgender osobám, aby si úředně změnili pohlaví bez toho, aby měli potvrzení od lékaře. Podle Rowlingové to znamená, že k tomu, aby se muž stal ženou, bude stačit, aby řekl, že jí je.

„Věřím, že si má vláda zahrává s bezpečnostní žen a mladých dívek,“ uvedla spisovatelka. „Když na toalety a do převlékáren vpustíte kteréhokoli muže, co věří, že je, nebo se cítí být ženou, pak otvíráte dveře všem mužům, co se chtějí dostat dovnitř.“

‚Trans ženy jsou ženy‘

Proti slovům Rowlingové se v následujících dnech ohradili i někteří herečtí protagonisté filmových adaptací jejích příběhů, jako jsou Daniel Radcliffe, Emma Watsonová nebo Eddie Redmayne.

„Trans ženy jsou ženy,“ napsal Radcliffe ve svém textu uveřejněném na stránkách neziskové organizace The Trevor Project, která se zaměřuje na prevenci sebevražd u mladistvých zástupců komunity LGBTQ+ (zkratka pro lesby, gaye, bisexuály, transgender, queer a další identity, pozn. red.).

Trans people are who they say they are and deserve to live their lives without being constantly questioned or told they aren’t who they say they are.

23:15 – 10. 06. 2020

154127 867735

„Tvrzení opaku je útokem na identitu a důstojnost transgender osob a je v rozporu se všemi radami odborníků, kteří mají v této oblasti mnohem více znalostí než Jo (Rowlingová) nebo já.“

Představitel Harryho Pottera se následně omluvil všem, kterým výroky Rowlingové mohly pokazit zážitek ze čtení knižní série. „Vážně doufám, že nepřijdete o to, co pro vás v těch příbězích bylo nejcennější. Ať už vás naučily, že je láska nejmocnější věcí na světě, která překoná cokoliv, nebo že síla vychází z našich rozdílů,“ pokračoval Radcliffe.

„Pokud jste v těch příbězích objevili něco, co s vámi rezonovalo a pomohlo vám někdy ve vašem životě, pak je to jen mezi vámi a knihou, kterou jste četli. A to je posvátné.“

Návrat do středověku

Lidskoprávní aktivisté upozorňují, že zatímco se v posledních dnech diskuze na sociálních sítí točí ve velké míře kolem výroků Rowlingové, na řadě míst v západním světě procházejí legislativní úpravy, které vrací práva trans osob zpět v čase.

Maďarským parlamentem například v polovině května prošla v nouzovém stavu změna zákona, podle které se do všech osobních dokladů bude zapisovat „biologické pohlaví při narození“. Tento údaj si nepůjde později dát upravit, čímž prakticky v zemi nebude možná úřední registrace změny pohlaví a právní uznání nové identity transgender osob.

Jsme ve fázi, kdy trans lidé mohou být v médiích pouze za svatoušky. Je to hrozná nuda, říká filmař

Číst článek

Kritici tvrdí, že se tím Maďarsko vrací do středověku. Novela podle nich přispěje k diskriminaci trans osob, které se tak budou muset na veřejnosti prokazovat doklady, jež neodpovídají jejich genderové identitě. Nebudou si totiž moct ani úředně změnit jméno.

„V podstatě to znamená, že budu muset neustále říkat neznámým lidem, že jsem trans,“ uvedla pro deník Guardian 39letá Ivett Ördögová z Budapešti.

Minulý týden ve Spojených státech amerických představila Trumpova administrativa nařízení, které odstraňuje záruku ochrany transgender osob při poskytování zdravotní péče a pojištění.

Krok představuje další úpravu opatření přijatých v době, kdy byl v úřadu Barack Obama. Podle nového znění se za diskriminaci na základě pohlaví budou považovat pouze případy, kdy je člověk diskriminován za to, že je ženou nebo mužem, což vylučuje diskriminaci osob na základě jejich genderové identity nebo sexuální orientace.

VÝZNAMNÉ VÍTĚZSTVÍ

Nejvyšší soud Spojených států v úterý podpořil práva sexuálních menšin, když rozhodl, že zlomový zákon ze 60. let zakazující diskriminaci na pracovišti chrání také homosexuály a trans osoby. Většina soudního senátu se přiklonila k výkladu, že zaměstnavatel, který člověka s menšinovou sexuální orientací kvůli této vlastnosti propustí, daný federální zákon porušuje. Agentura AP verdikt hodnotí jako „významné vítězství pro práva LGBTQ+ před konzervativním tribunálem“.

Trumpova vláda s oznámením přišla v pátek, tedy přesně v den, kdy si USA připomínaly čtvrté výročí střelby ve floridském gay klubu Pulse. Během tragického útoku tehdy zemřelo 49 lidí a dalších 50 bylo zraněno. Nové nařízení by mělo vstoupit v platnost v polovině srpna, uvádí stanice NPR.

Práva trans osob zdůrazňují aktivisté i během současné vlny masových protestů proti policejní brutalitě a utlačování černošské menšiny, které pokračují už třetím týdnem napříč celou zemí.

„To je podle mě slabá stránka hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Ozýváme se, jenom když jsou zraněni nebo zavražděni černošští muži,“ sdělila agentuře Reuters Tori Cooperová z Human Rights Campaign (HRC), neziskové organizace bojující za práva příslušníků LGBTQ+ menšin.

Transgender Američané podle ní mají větší šance než jiní zástupci sexuálních menšin, že skončí bez práce nebo na ulici. Čelí také ve větší míře násilí a diskriminaci.

Statistiky organizace HRC uvádějí, že jen za tento rok bylo ve Spojených státech zavražděno 12 trans osob. Server časopisu Time připomíná vraždy dvou trans Afroameričanek, ke kterým došlo minulý týden v Ohiu a ve Philadelphii.

Sociálními sítěmi také na začátku měsíce proběhlo video, na kterém je zachycen útok skupiny mužů na trans Afroameričanku Iyannu Diorovou na pumpě v Minneapolisu.

Pravda ‚krčící se‘ před korektností

Sexuální menšiny a jejich práva jsou také jedním z hlavních témat nadcházejících polských prezidentských voleb na konci června. Světová média o víkendu citovala prohlášení současné hlavy státu Andrzeje Dudy, podle kterého hnutí za práva leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob (LGBT) představuje možná větší nebezpečí než komunistická ideologie.

„Dříve byly děti indoktrinovány bolševickou ideologií (...) Dnes se také objevují pokusy vnutit nám a našim dětem ideologii, jen trochu jinou. Je nová, ale je to takový neobolševismus,“ citovala Dudu agentura AP.

Duda se v neděli proti zprávám ohradil v sérii anglicky psaných příspěvků, kde média nařkl z toho, že v rámci „špinavého politického boje“ vytrhla jeho slova z kontextu.

„Skutečně věřím v rozmanitost a rovnost,“ napsal na svém twitteru s tím, že současně nelze většině nutit názory jakékoli menšiny pod falešnou zástěrkou tolerance. „Z pravdy se v dnešní době stal malý vyděšený tvor, který se krčí před mnohem silnější korektností,“ dodal polský prezident.

3/3 @Reuters, @The New York Times, @The Associated Press, @The Guardian, @Financial Times
I believe in the world, where truths, such as MeToo, can have a safe platform. Where we can speak our mind, where words are not twisted. I believe in tolerance to any views, so please stop distributing fake news.

15:50 – 14. 06. 2020

376 1785

V převážně katolickém Polsku je Dudovým hlavním rivalem ve volbách varšavský primátor Rafal Trzaskowski z proevropské Občanské platformy, který prohlašuje, že úkolem prezidenta je především společnost spojovat, a ne dělit.

Konzervativce loni v březnu pobouřilo, když Varšava pod jeho vedením přijala takzvanou Chartu LGBT, jejímž cílem je kromě jiného usnadnit život lidem s menšinovou sexuální orientací nebo zavést ve školách sexuální výchovu podle standardů Světové zdravotnické organizace.

Duda ve středu u příležitosti podpisu takzvané Charty pro rodiny, což je jeho sociální a rodinný program, mimo jiné vyzýval k zákazu školní výuky o sexuálních menšinách a prohlásil, že „neexistuje manželství v jiné podobě, než je svazek ženy a muže“.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme