Džíny z Janova, denim z Nimes a hlavně levisky. Před 120 lety zemřel Levi Strauss, který změnil módu

Někdy v roce 1872 krejčí Jacob Davis z Rena v americké Nevadě poslal dopis velkoobchodníkovi s textilem Levi Straussovi do San Franciska. Informoval v něm, že kapsy kalhot zpevněné měděnými nýty a silnými švy se tolik netrhají. V květnu dalšího roku si oba muži nechali takovýto oděv patentovat a jeho ohromující tažení světem odívání již bylo nadále spojeno se Straussovým jménem. Od smrti Levi Strausse uplynulo 120 let.

San Francisco Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levi’s džíny

Levi’s džíny | Zdroj: Shutterstock

Levi Strauss se narodil 26. února 1829 jako sedmé dítě v židovské rodině v bavorském Buttenheimu. V 18 letech se s matkou a dvěma sestrami vystěhoval do Ameriky a v San Francisku, centru zlatokopecké horečky, založil roku 1853 úspěšný velkoobchod s oděvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Levi Strauss – muž, který proslavil džíny

Strauss si uvědomil, že Davisem navržené vylepšení ocení právě zlatokopové s kapsami obtěžkanými valouny, ale novátorské kalhoty s cvočky si brzy získaly mnohem širší oblibu.

Kalhoty tak vyráběl z pevné bledě modré bavlněné látky, známé už v 17. století v italském Janově. Ze zkomoleného francouzského názvu města Janne, vyslovovaného navíc anglicky, pak nejspíše vzniklo označení jeans – džíny.

A protože Levi Strauss dovážel látku z francouzského Nîmes, získala tato látka obchodní název denim.

Straussovy džíny byly kvalitní, jak to od roku 1866 zvýrazňovalo logo jeho firmy: kalhoty jsou na něm zavěšeny mezi dvěma koni, kteří kráčejí opačným směrem, ale roztrhnout je nedokážou.

Levi Strauss | Foto: Levi Strauss & Co.

A stejně přesvědčivě si Levi Strauss vedl i v dalším podnikání. Prosadil se v bankovnictví a pojišťovnictví, ale patřil i ke štědrým mecenášům. Jako stoupenec reformního judaismu stál u zrodu první synagogy v San Francisku, založil židovský sirotčinec stejně jako Židovský výbor pro pomoc v nouzi, finančně podporoval Kalifornskou univerzitu. Bohatý a uctívaný zemřel 26. září 1902.

Texasky a rifle

Straussův život přibližuje muzeum v jeho rodném Buttenheimu, ale svůj vlastní příběh mají džíny i v Česku. Když se staly veřejným statkem, dočkaly se ve světě nesčetně variant. Těsně po válce je k nám Američané dovezli s označením „made in Texas“ a odtud i označení džín jako „texasek“ s neodbytnou asociací texaských kovbojů.

V povědomí především střední a starší generace jsou zase italské džíny značky Rifle, což anglicky, ovšem ne takto vysloveno, značí „pušku“. Za socialistického Československa patřily k vysněné, většinou však nedostupné výbavě dospívajících.

Leo Pavlát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme