Náladu jihomoravských Velikonoc utváří folklor, víno i jarmarky
Lidové zvyky, košty vína i jarmarky na náměstích utvářejí náladu velikonočních dní na jižní Moravě. Kdo vnímá Velikonoce především jako církevní svátek, může vyrazit do kostelů na slavnostní liturgie nebo na festival duchovní hudby do Brna, který potrvá do 8. dubna. Jeho program je přesně naplánovaný podle významu svátečních dní v křesťanském kalendáři.
Na jihomoravském venkově tvoří lidové zvyky stále součást života. V mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice, od Zeleného čtvrtka procházejí některými obcemi děti s řehtačkami, jejichž zvuk podle tradice nahrazuje zvony.
V pondělí pak obchází venkovská stavení krojovaná chasa s pomlázkou. Folklor žije hlavně na Břeclavsku a Hodonínsku, ale také v okolí Brna.
Svátky se v regionu termínově prolínají s jarními výstavami vín. Některé se konají každoročně více než půl století.
Jarmarky ve městech
Ve městech se mohou lidé na sváteční notu naladit na jarmarcích. Na brněnském náměstí Svobody bude do 1. dubna 40 stánků s proutěným zbožím, pomlázkami či keramikou. Zpestřením je dvoumetrová kraslice, kterou Brno dostalo darem od Turistického sdružení Koprivnicko-križevackého kraje v Chorvatsku.
Každý den do 19:00 bude na náměstí doprovodný program. „Z brněnských účinkujících to bude například Slovácký soubor Šafrán Brno anebo Dětský národopisný soubor Brněnský Valášek. Ze Starého Města dorazí Dětský folklorní soubor Dolinečka, z Velkých Němčic pak třeba Cimbálová muzika Eliška. Připraveny budou opět i oblíbené výtvarné velikonoční dílny,“ uvedla produkční slavností Adéla Jelínková.
Znojemské Velikonoce
Do 1. dubna potrvají také Znojemské Velikonoce. Horní náměstí postupně ožije díky hudebním vystoupením různých žánrů, velikonočním trhům a tvořivým dílnám. Historickým centrem projede ve středu a ve čtvrtek velikonoční vláček. Program má připravený i Znojemské podzemí, kde budou děti 31. března sbírat velikonoční vajíčka.
Otevřou se památky
Na Velký pátek otevře své brány většina jihomoravských památek. Některé z nich připravily speciální prohlídky interiérů s jarní a velikonoční výzdobou, jarmarky, dětské dílny, výstavy a další programy související se svátky jara, uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová. Zmínila například hrady Bítov a Pernštejn, zámky Rájec, Valtice a Lysice anebo vilu Stiassni v Brně.
Velikonoční festival duchovní hudby stojí letos na symbolech zahrady a květin. Tvoří jej šest koncertů v různých kostelech a temné hodinky, tedy hudební rozjímání při svíčkách. Na festival dorazí špičkové německé soubory Singer Pur a Ensemble Musikfabrik či mezinárodní Mala Punica Ensemble.