V zahraničí je třeba si dát pozor na konverzi měny, radí odborník. Zvyklosti u plateb se mohou lišit

Ať už vyrážíte na dovolenou s cestovní kanceláří, nebo po vlastní ose, budete na místě určitě něco platit. Z Česka je mnoho z nás zvyklých používat takřka neustále platební kartu a čím dál častěji také bezkontaktní platby mobilem nebo hodinkami. Zdaleka ne všude v zahraničí je to ale běžné. A leckde je také nutné mít s sebou hotovost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Platba kartou. Ilustrační snímek.

Při placení kartou v zahraničí je důležité dodržovat základní pravidla obezřetnosti, například nenechat personál restaurace nebo hotelu s kartou někam odejít (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

I v rámci Evropské unie jsou rozdíly při placení a to třeba i v sousedních zemích. V Německu, v Rakousku, ale i v oblíbeném Chorvatsku je placení kartou u obchodníků méně rozšířené než v Česku.

Před cestou na dovolenou zkontrolujte lékárničku a očkování řešte včas, radí doktoři. Důležitý je i repelent

Číst článek

Opakem je podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého sever Evropy. „V řadě skandinávských zemí přibývá míst, kde vůbec hotovostí platit nelze a to například ani v pouličních stáncích s občerstvením,“ popisuje Hrubý. Stále ovšem platí, že při cestování po Evropě skoro všude zaplatíte kartou.

Bezkontaktní platby

Poslední dobou je ale čím dál běžnější platit virtuální kartou v mobilu nebo v hodinkách, v cizině to bude na mnoha místech podobné. Je ale pravda, že ve využívání bezkontaktních plateb je Česko trochu dál než jiné země.

Zvlášť pokud jedete mimo Evropu, je fyzická karta podle obchodní ředitelky cestovní kanceláře Blue Style Lenky Pátek nezbytností. „Vzala bych si nejen mobilní telefon, ale kartu i fyzicky, protože ne všude v zahraničí, to platí i o Evropě, se dá platit bezkontaktně,“ říká Pátek.

Naopak pomalu mizí potřeba mít s sebou takzvanou embosovanou kartu, tedy platební kartu s vyraženým jménem, číslem a platností. I když na některých místech v USA je třeba při placení ubytování mohou vyžadovat. A pokud si hodláte půjčovat auto, velmi často narazíte na to, že se zahraniční půjčovny nespokojí s debetní kartou, ale vyžadují kreditní kartu.

Při placení kartou v zahraničí je důležité dodržovat základní pravidla obezřetnosti, například nenechat personál restaurace nebo hotelu s kartou někam odejít. A samozřejmě být opatrný při zadávání PIN.

Konverze měny

Nejčastější problém, který Češi řeší při používání karet v zahraničí, se ale týká konverze měny, zkráceně DCC. Jde o to, podle jakého kurzu se platba nebo výběr uskuteční.

‚Pro turismus jsou nejhorší sociální sítě. Míra chlubení se zemím ubližuje,‘ říká cestovatel

Číst článek

„Při platbách v zahraničí obchodník nabídne v rámci této dynamické konverze na terminálu částku nikoliv v měně daného státu, ale v českých korunách. Směna v tomto případě může být provedena zpravidla méně výhodným kurzem, než který vám nabízí váš vydavatel karty,“ vysvětluje Martin Dolejš ze společnosti Mastercard.

Další nepříjemností při výběru peněz z bankomatu v zahraničí může být limit pro jeden výběr, který bývá obvykle kolem 200 nebo 300 eur. Když budete potřebovat vybrat vyšší částku, budete ji muset rozdělit na několik výběrů. A při každém zaplatíte poplatek.

Výše poplatku záleží na tom, z jakého bankomatu vybíráte a u které banky máte jaký účet. I v Evropě to může být přes sto korun.

Podle Filipa Hrubého z České spořitelny se vyplatí vybírat z bankomatů nadnárodní bankovní skupiny, do které patří i vaše domácí banka „Protože pak má klient v bankomatech této skupiny výběry podstatně levnější,“ tvrdí Hrubý. Místo stovky potom za jeden výběr zaplatíte třeba jenom několik korun.

Má však také cenu vzít si s sebou hotovost. Mít s sebou část peněz v hotovosti, ať už v eurech, dolarech nebo v místní měně doporučuje například i Monika Hořínková z ČSOB.

Hodí se to hlavně mimo Evropu, říká Lenka Pátek z Blue Stylu. „Já doporučuji si vždy část obnosu, se kterým cestuji, směnit na jednodolarové papírové bankovky.“ Nejčastěji hotovost využijete při nákupech suvenýrů na trzích, ale také jako dýško pro hotelový personál.

Jan Duchoslav, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme