Mazlíčci o dovolené? Hotel pro ně zamluvte včas, vyprodáno bývá už od Vánoc
Psi, kočky, králíci nebo třeba leguáni, všechna tato zvířata lidé chovají doma. Když ale přijde období dovolených, potřebují majitelé sehnat hlídání. Své mazlíčky buď dají k příbuzným a známým nebo je svěří profesionálům. Zájem je veliký a třeba v Praze mívají zvířecí hotely na léto vyprodáno už od Vánoc.
„Mám kočku domácí, neznačkovou, jmenuje se Molly,“ ukazuje Irena, která bydlí se svým chlupatým mazlíčkem v Praze.
Mazlíčci o dovolené? Hotel pro ně zamluvte včas, vyprodáno bývá už od Vánoc. Natáčela Lucie Kocurová
Ráda cestuje, a i její práce občas vyžaduje několikadenní pobyty mimo domov.
„Když jezdím pryč, tak ji dávám do kočičích hotelů. Snažím se najít hotel podle referencí, které má nejčastěji třeba na facebooku," vysvětluje pro Radiožurnál.
Většina hotelů se o Molly zvládla postarat velmi dobře. „Za ne úplně nezvládnutelné peníze se o ni v prostorném, čistém zařízení dobře starali, krmili ji podle dohody a kočka se vrátila v perfektní kondici," popisuje paní Irena.
Ne každé zvíře snese velkou společnost
Zásadní je podle ní oslovit vybraný hotel včas, to potvrzuje i Lucie Průšová Herejková, která v Praze už šestnáctým rokem provozuje hotel pro kočky. Některé kočky ubytovává i víckrát během roku, a když si majitelé zvíře vyzvedávají po Vánocích, už si zamlouvají prázdninové termíny.
„Teď nemám v létě nikoho nového. Někteří musejí bydlet v těch samých boxech, které mají vymezené, protože si to pamatují a chtějí bydlet pořád v tom samém," přibližuje pro Radiožurnál Průšová Herejková.
Ne každá kočka ale hromadné ubytování snese. „Po dvou dnech už víte, jestli jí hotel dělá dobře, nebo ne," doplňuje.
Nejčastějšími klienty Anety Baklové jsou pak hlodavci, papoušci, psi nebo také kočky, které špatně snášejí změny. Vystudovala komunikaci a psychologii zvířat, provozuje zvířecí hotel a poskytuje také služby, jako je hlídání zvířat v domácnosti nebo venčení psů. Každý den například venčí čtyřletého křížence Bruta. „Venčím ho každý den, potřebuje pohyb a majitelé jsou v práci,“ podotýká.
Přes den také navštěvuje zvířata v domácnostech jejich majitelů. „S králíkem pobíháme, mazlíme se, případně učíme nějaké kousky, vyčesáváme, stříháme drápky nebo srst,“ vyjmenovává Baklová pro Radiožurnál. A z každé návštěvy pořizuje fotky.
Několik stokorun
Každá návštěva u zvířete vyjde majitele na několik stokorun. Jak ale potvrzuje Vladimíra Šebková ze společnosti GfK, Češi mají zvířata rádi a neváhají za ně utrácet. „V roce 2017 překročily celkové výdaje domácností na zvířecí miláčky osm miliard korun,“ připomíná.
Na rozdíl od klasických hotelů neexistuje u těch zvířecích žádné obecně přijímané hodnocení kvality, jako jsou třeba hvězdičky. Vybavení těchto zařízení určuje zákon jen v obecné rovině.
„Stavební a konstrukční materiály musejí být zpracovány tak, aby se o ně zvíře nezranilo. Povrch by měl být omyvatelný a dezinfikovatelný. Neměly by tam být žádné ostré hrany nebo dráty,“ přibližuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Kolik zvířecích hotelů v Česku nabízí své služby, nesleduje ani veterinární správa, ani úřady. Podle spotřebitelského panelu GfK ovšem nějaké zvíře vlastní nadpoloviční většina českých domácností. Vedou psi, následováni kočkami a s odstupem pak dalšími zvířaty, zejména křečky a morčaty.