Stáčení tachometru, prodej bouraných aut. Asociace autobazarů ukončí kvůli podvádění desítky členství

Asociace prodejců použitých automobilů - autobazarů (APPAA) ukončí k 1. září členství většině svých členů kvůli nekalým obchodním praktikám. Vyřadí řádově několik desítek prodejců. V tiskové zprávě to ve středu uvedl předseda asociace Petr Přikryl. „Konkrétní číslo autobazarů, se kterými jsme ukončili spolupráci, ani jejich jména, nechceme v tuto chvíli sdělovat,“ stojí v ní.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tachometr (ilustrační foto)

Tachometr (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Mohu však říci, že se jedná o několik desítek prodejců. Důvodem zrušení členství je zjištění, že drtivá většina prodejců nedodržuje pravidla férového obchodu, prodává vozy s nejasným původem, přetočenými tachometry nebo s nedoloženou servisní historií," sdělil Přikryl.

Úkolem APPAA je podle jejího předsedy především zvyšování transparentnosti na trhu ojetých vozidel. Podle něj není důležité, kolik je v asociaci členů, ale jakou mají kvalitu. Členství v APPAA by mělo být jedním z indikátorů férového obchodu pro zákazníka, řekl.

Nedokonalá legislativa

VIDEO: Strážníci zasahovali u zabouchnutého auta s dítětem uvnitř. Aby ho dostali ven, rozbili okno vozu

Číst článek

Problémem je podle něj nedokonalá česká legislativa, která obchod s ojetými vozy příliš nereguluje, respektive dává prostor pro nekalé obchodní praktiky a podvádění zákazníků.

„Kromě několika výjimek z řad těch největších prodejců nevidíme žádnou snahu bojovat například proti přetáčení tachometrů, nebo dovozu totálně havarovaných vozidel ze zahraničí, které se pak na našem trhu prodávají téměř jako nové,“ dodal Přikryl.

Dodal, že APPAA bude v budoucnu spolupracovat pouze s těmi subjekty, které budou aktivně přispívat k větší transparentnosti trhu s ojetými vozy. Na svých stránkách proto bude opět uvádět jednotlivé členy a partnery.

V Česku působí okolo 400 autobazarů. Ročně jimi projde kolem 300 tisíc ojetých vozů. Podle společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie ojetých vozidel, je podíl ojetých aut se stočeným tachometrem na českém trhu 33 procent.

Loni v říjnu vešla v platnost nová legislativa, díky které je možné udělit za stočení počitadla ujetých kilometrů pokutu až půl milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme