Novinky v povinném ručení: platí až po zaplacení, řidiči v Česku u sebe nemusí mít zelenou kartu
Povinné ručení na auto začíná od úterý platit až po zaplacení. Novinku zavádí druhá část novely zákona o povinném ručení, která funguje od 1. října. Odložené platby budou možné třeba jen u klientů, kteří využívají digitální podpis nebo jiné elektronické certifikáty. Na druhou stranu už motoristé nemusí vozit u sebe zelenou kartu. Ta bude uložena online v databázi České kanceláře pojistitelů, kam budou mít přístup policisté a někteří úředníci.
Pokud budou chtít lidé, aby povinné ručení fungovalo ihned v ten den, musí ho zaplatit okamžitě, třeba kartou na pobočce.
„Pokud klient zvolí akceptaci platbou, tak má na zaplacení jednu hodinu. Pokud bude odklad delší, tak bude mít delší čas na zaplacení,“ popisuje pro Radiožurnál Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.
Dálniční známka bude od nového roku o 140 korun dražší. Elektrická auta zůstanou bez poplatku
Číst článek
Delší čas na zaplacení budou mít jen ti, kteří si zvolí pozdější platnost povinného ručení, případně ti, kteří ji uzavřou osobně na pobočce. Některé pojišťovny ale dají týden na uhrazení těm provozovatelům aut, kteří využívají třeba digitální podpis nebo jiné elektronické certifikáty.
„I po 1. říjnu bude možné smlouvy uzavírat nadále například biometrickým nebo SMS podpisem, kdy pro vznik smlouvy není zapotřebí nejprve uhradit pojistné,“ vysvětluje Pavlína Adámková z Generali České pojišťovny.
Pokud částka nebude připsaná na účet pojišťoven včas, není pojistka platná a řidiči s autem nesmí na silnice.
Stát zpřísní kontroly technického stavu vozidel, vznikne nová silniční inspekce, oznámil Kupka
Číst článek
Novela zákona tak ruší dosavadní dvoutýdenní lhůtu na zaplacení. Bylo totiž potřeba sjednotit podmínky s evropskou legislativou a ostatními členskými státy.
Dalším důvodem je povinnost pojišťoven uzavřené smlouvy okamžitě ukládat do databáze České kanceláře pojistitelů.
„Domníváme se, že to pomůže ke snížení nepojištěných vozidel, protože motorista obdrží potvrzení o uzavření pojištění v okamžiku, kdy už je opravdu pojištěn,“ nastiňuje mluvčí České kanceláře pojistitelů Tomáš Pavlík.
Online databáze značně ulehčí práci jak pojišťovnám, tak třeba i úředníkům z dopravního inspektorátu.
O zelené kartě
Zároveň odpadne povinnost mít u sebe zelenou kartu. Policie si údaje zjistí právě z online databáze České kanceláře pojistitelů, kde budou údaje ze zelené karty uložené. A co dělat v případě dopravní nehody, kdy řidiči spolu sepíšou formulář o nehodě?
„Pokud by v rámci České republiky motorista u sebe zelenou kartu neměl, potom v záznamu o nehodě uvede alespoň pojišťovnu, kde je pojištěn. Navíc je možné pojišťovnu vozidla zjistit na stránkách České kanceláře pojistitelů po zadání SPZ a data nehody,“ doplňuje Pavlík.
Zelenou kartu sice řidiči v Česku vozit od 1. října nemusí, při cestě do zahraničí ale stále povinná je.