Vědci jezdí do Brna zkoumat nádory. V tekutém dusíku skladují 100 000 vzorků
Banka nemusí být jen plná peněz. Brněnský Masarykův onkologický ústav provozuje speciální nádorovou banku. Lékaři tam shromáždili přibližně sto tisíc vzorků, tak velké množství je výjimečné. Schované jsou kvůli dalším výzkumům v tekutém dusíku. Vědci z ústavu nebo i ti mimobrněnští na nich pozorují proměnu jednotlivých nádorů v čase. Všechno ale začíná na patologii.
„Teď přišel ze sálu takovýto kousek, je to část mléčné žlázy,“ popisuje patolog Rudolf Nenutil z brněnského Masarykova onkologického ústavu.
Prohmatává kus tkáně a hledá v něm nádor. Pracuje rychle, protože tumor musí být pro tkáňovou banku zamražený maximálně do 10 minut.
„Tady je malý nádor, který má asi osm milimetrů. Pro tkáňovou banku to není dostatečné. Potřebujeme, aby to mělo aspoň něco přes centimetr,“ vysvětluje Nenutil.
Vědci jezdí do Brna zkoumat nádory. V tekutém dusíku skladují sto tisíc vzorků. Na místě natáčela Marie Veselá
Pokud je nádor dostatečně velký, putuje do jednoho ze tří mrazicích boxů. Denně projde rukama patologů asi 15 vzorků. Některé z nich zamrazí, tkáň tak mohou při minus 160 stupních uchovávat neomezeně dlouho.
„Každý panel je označen písmenem a tady už jsou očíslované krabičky,“ ukazuje laborantka Soňa Babčanová.
Provoz biobanky stojí ústav ročně miliony korun. „Tento proces se děje z toho důvodu, abychom budoucím generacím zachovali materiál, nad kterým budou moci bádat a ke kterému by se jinak nedostali,“ říká lékař Dalibor Valík.
„Snažíme se třeba popsat diagnostickou skupinu nějakého zhoubného onemocnění, třeba karcinomu prsu v horizontu minulých dvaceti let. Pokud máte vzorky, tak to udělat můžete. Pokud je ale nemáte, tak takovýto úkol nejste schopni pracovat,“ doplňuje Valík.
Do tkáňové banky mají po domluvě přístup vědci z celé republiky.