Vědci navázali kontakt se ztracenou ruskou sondou Fobos

Australská observatoř zachytila signál ruské sondy Fobos-Grunt, se kterou se už dva týdny nedaří navázat kontakt. Sonda po startu 8. listopadu neopustila oběžnou dráhu Země. Pokud neodletí, tak se v příštích měsících zřítí zpět na Zemi. Ruským vědcům teď svítá naděje, že se problém podaří vyřešit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Fobos-Grunt

Sonda Fobos-Grunt | Zdroj: Reuters

První informace do ruského řídícího střediska přišly z Austrálie v úterý večer. Signál z družice teď sledují už i evropské stanice. Ruští technici začnou co nejdříve pracovat na analýze dat a doufají, že se jim sondu za 170 milionů dolarů podaří zachránit.

Pokud najdou chybu v programu ovládajícím družici, mohou nahrát nový software a pokračovat v misi. Ukáže-li se ale, že jde o technickou závadu, tak pravděpodobně sondu ztratí.

Na záchranu Fobosu mají Rusové ještě několik týdnů čas. Okno pro odlet k Marsu se uzavře začátkem prosince.

Sonda má z marsovského měsíce Fobosu dopravit po tříleté misi zpět na Zemi vzorky hornin a prachu. Její vyslání je po 15 letech prvním pokusem Ruska o meziplanetární výzkumnou misi.

Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme