Ve vesmíru budou pracovat další přístroje, které vyvinuli čeští experti

Trojici družic s českými přístroji má dnes vynést na oběžnou dráhu ruská raketa Rokot. Odstartuje ze severoruské vojenské základny Pleseck, která částečně slouží i civilním účelům. Účast ve vesmírném projektu zprostředkovala českým vědcům Česká kosmická kancelář.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Země a Měsíc

Země a Měsíc | Foto: Free Digital Photos

Družice budou měřit magnetické pole Země. Vědce znepokojuje, že slábne, a to může mít neblahé důsledky pro život na Zemi, protože nás odstiňuje od nebezpečného záření, které pochází od Slunce.

„Katastrofa sice není na dohled, ale potřebujeme vědět, jakým způsobem se magnetické pole chová,“ říká Radek Peřestý z Výzkumného zkušebního a leteckého ústavu v Letňanech, kde si Evropská kosmická agentura do každé z trojice stejných družic objednala speciální přístroj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se více věnoval redaktor Jaroslav Skalický

„Je velký asi jako krabice od bot, váží 6,5 kilogramu a jeho hlavním účelem je měřit vnější síly, které ovlivňují ideální dráhu družice – například zbytky atmosféry ve výškách kolem 500 kilometrů,“ dodává Peřestý.

Družice s českými přístroji vynese na oběžnou dráhu raketa Rokot, původně zařazená ve výzbroji ruské armády pod kódem SS-19 a upravená pro komerční využití.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme