ISS by mohla dočasně zůstat bez posádky

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) by mohla dočasně osiřet a zůstat úplně bez posádky. Její plný provoz přitom vyžaduje šest lidí. Od konce roku 2000 má stále posádku a její vyklizení by tedy bylo velmi neobvyklé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finální podoba Mezinárodní vesmírné stanice po dokončení v roce 2011. V prostřední části je dobře viditelný modul Tranquility se skleněnou Kopulí.

Finální podoba Mezinárodní vesmírné stanice po dokončení v roce 2011. V prostřední části je dobře viditelný modul Tranquility se skleněnou Kopulí. | Foto: ESA

„Jde nám hlavně o to, aby posádka byla v bezpečí,“ zdůrazňuje programový manažer ISS Mike Suffredini.

Problémy začaly, když se koncem srpna krátce po startu z Bajkonuru zřítila nepilotovaná ruská loď Progress. Místo toho, aby vynesla k vesmírné stanici tři a půl tuny nákladu, skončila v troskách.

Kvůli poruše nosné rakety trval její let jen něco kolem pěti minut. Část stroje shořela v atmosféře, zbytek dopadl na zem.

Podobná nosná raketa vynáší k ISS lodě Sojuz-TM s lidskou posádkou, a je proto nezbytné najít chybu, která vedla k havárii.

Tři ze šesti současných obyvatel stanice by ji měli opustit příští týden, druzí tři v listopadu. Odletět se dá lodí, která je zaparkovaná u vesmírné stanice, noví astronauti se k ní ale nevypraví, dokud nebude po technické stránce jasno, proč vlastně Progress skončil kdesi v altajských stepích.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme