Americká sonda proletěla kolem Pluta. Srdečně nás zdraví, píše NASA

Pluto je větší, než se původně myslelo. I to zjistila americká sonda New Horizons, která dnes proletěla kolem této trpasličí planetky na konci sluneční soustavy. Vědci to považují za klíčový moment v dějinách vesmírného průzkumu. NASA na svém twitterovém účtu okomentovala historický průlet s odkazem na jasně svítící tvar podobný srdci v dolní části planetky: Srdečně nás zdraví, napsala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pluto. Zatím poslední fotografie ze sondy New Horizons. NASA si všímá svítící části ve tvaru srdce

Pluto. Zatím poslední fotografie ze sondy New Horizons. NASA si všímá svítící části ve tvaru srdce | Zdroj: ČTK

Vědci ve vědeckém ústavu v americkém Marylandu sledovali průlet sondy kolem Pluta s velkými emocemi a nadšením. Úspěšný průlet ve vzdálenosti asi 12,5 tisíce kilometrů od planetky považují za vyvrcholení dlouholetého vědeckého úsilí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sonda New Horizons proletěla kolem Pluta. Výjimečný okamžik okomentoval propagátoa kosmonautiky Pavel Toufar

Přelomový okamžik se vypravili do řídícího střediska v Marylandu přivítat i děti Clyda Tombaugha, astronoma, který Pluto v roce 1930 objevil.

Jeho syn Alden Českému rozhlasu potvrdil, že úspěch sondy je pro něj dvojnásobně dojemný.

Se sondou New Horizons putuje vesmírem i popel jeho otce, který zasvětil výzkumu vzdálených končin celý život.

„Tatínek by byl nadšený. Vždycky nám vyprávěl, jak si užíval své návštěvy planet. Věděl, že by fyzicky nikdy nestačil na skutečnou cestu a schopnosti astronautů, ale že by se rád do vesmíru podíval. Teď tu šanci dostal. A jeho odkaz bude žít dál,“ sdělil viditelně pohnutý a nadšený Alden Tombaugh.

Vědci čekají na první snímky

Vědci teď s napětím očekávají, jaká tajemství sonda odhalí. První snímky s vysokým rozlišením by měly dorazit zítra.

„Zažil jsem přistání člověka na Měsíci, bylo to ohromující. A to co se dnes odehrává, je velkolepé,“ popsal své dojmy z průletu sondy kolem trpasličí planetky publicista a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolem Pluta prolétla americká sonda. Natáčela Lenka Kabrhelová, dojmy sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR

Podle něj je to současně velké vítězství technologie.

„Deset let stará technika potvrdila svou špičkovou kvalitu. Poznání planetární soustavy je nesmírně důležitá pro poznání života naší Země,“ poznamenal.

Sonda New Horizons odstartovala ze Země už v lednu roku 2006. Cesta k Plutu jí tedy trvala víc než devět let, během kterých překonala skoro pět miliard kilometrů.

Šéf vědeckého týmu Alan Stern ji popisuje jako drobné vesmírné plavidlo o velikosti menšího piana. Vesmírem putuje rychlostí 14 kilometrů za vteřinu.

Vědcům bude příštích 16 měsíců posílat data o Plutu, které při zahájení projektu před devíti lety vědci stále ještě považovali za plnohodnotnou devátou planetu sluneční soustavy.

Lenka Kabrhelová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme