Zveřejněná fotografie umožňuje vědcům získat jasnou představu o podobě planetky Ultima Thule v Kuiperově pásu, která je od Země vzdálena 6,6 miliardy kilometrů.
Sonda New Horizons i po čtyřech měsících od průletu kolem trpasličí planety Pluto stále vědcům posílá fotografie povrchu tohoto tělesa. Z posledních snímků vyplývá, že na Plutu jsou vulkány. Nejsou ale stejné jako ty na Zemi. Jsou totiž ledové.
Pluto je větší, než se původně myslelo. I to zjistila americká sonda New Horizons, která dnes proletěla kolem této trpasličí planetky na konci sluneční soustavy. Vědci to považují za klíčový moment v dějinách vesmírného průzkumu. NASA na svém twitterovém účtu okomentovala historický průlet s odkazem na jasně svítící tvar podobný srdci v dolní části planetky: Srdečně nás zdraví, napsala.
Lidé na Zemi se vůbec poprvé dovědí, jak vypadá trpasličí planeta Pluto. V roce 2015 totiž vyvrcholí mise americké sondy New Horizons. Průzkum Pluta startuje už v těchto dnech. Od května pak začne sonda na Zemi posílat nepřetržitý proud snímků a naměřených dat. Na oběžnou dráhu Pluta veze navíc New Horizons zvláštní náklad: část popela jeho zesnulého objevitele - amerického astronoma Clyda Tombaugha.