Sonda Voyager 1 je nejvzdálenějším člověkem vytvořeným objektem od naší planety, od roku 1977 urazila 24 miliard kilometrů a navzdory jistým technickým potížím výrazně překročila svoji životnost.
Pluto objevil americký astronom Clyde Tombaugh 18. února 1930. Až do roku 2006 ho vědci považovali za devátou planetu Sluneční soustavy, pak ale rozhodli, že definici planety neodpovídá.
Jedná se o planetku na okraji sluneční soustavy, která nese téměř 12 let označení 2007 OR10. Je to největší zatím nepojmenované těleso ve sluneční soustavě. Odkaz na hlasování najdete v článku.
Na povrchu trpasličí planety Pluto se nachází zmrzlé jezero. Stejně jako na Zemi také na Plutu probíhá klimatická změna. Fakta vyplývají z posledních dat, která americká kosmická agentura NASA získala díky sondě New Horizons.
Dva američtí astronomové tvrdí, že našli novou, devátou planetu naší sluneční soustavy. Kolem Slunce prý těleso, kterému říkají Planeta Devět, obíhá ve vzdálenosti dvacetkrát větší než Neptun, dosavadní oficiálně poslední planeta naší soustavy.
Sonda New Horizons i po čtyřech měsících od průletu kolem trpasličí planety Pluto stále vědcům posílá fotografie povrchu tohoto tělesa. Z posledních snímků vyplývá, že na Plutu jsou vulkány. Nejsou ale stejné jako ty na Zemi. Jsou totiž ledové.
NASA zveřejnila první fotografie trpasličí planety Pluto a jejího měsíce Charona, které ve středu vyslala na Zemi sonda New Horizons. Jde o zatím nejpodrobnější obrázky, které kdy vědci získali. A odborníci se shodují, že přinesly řadu nečekaných odhalení.
Pluto je větší, než se původně myslelo. I to zjistila americká sonda New Horizons, která dnes proletěla kolem této trpasličí planetky na konci sluneční soustavy. Vědci to považují za klíčový moment v dějinách vesmírného průzkumu. NASA na svém twitterovém účtu okomentovala historický průlet s odkazem na jasně svítící tvar podobný srdci v dolní části planetky: Srdečně nás zdraví, napsala.
Americká vesmírná sonda o velikosti klavíru právě začíná mapovat Pluto a pět jeho měsíců. Kosmický robot nazvaný Nové obzory k němu putoval devět let. První snímky bývalé deváté a zdaleka nejmenší planety naší sluneční soustavy by měly dorazit na Zemi na jaře.
Lidé na Zemi se vůbec poprvé dovědí, jak vypadá trpasličí planeta Pluto. V roce 2015 totiž vyvrcholí mise americké sondy New Horizons. Průzkum Pluta startuje už v těchto dnech. Od května pak začne sonda na Zemi posílat nepřetržitý proud snímků a naměřených dat. Na oběžnou dráhu Pluta veze navíc New Horizons zvláštní náklad: část popela jeho zesnulého objevitele - amerického astronoma Clyda Tombaugha.
Snímky pořízené Hubbleovým teleskopem ukazují, že asi pětina Pluta je rudější než dřív. Odborníci se domnívají, že to způsobují změny na ledovém povrchu. Na nových záběrech je patrné zesvětlení severu a ztmavení na jihu Pluta.