Planetka, kterou vyškrtli ze seznamu. Pluto je menší než Měsíc, má svůj světový den
Také jste se ve škole učili - podobně jako vyjmenovaná slova - nazpaměť všechny planety sluneční soustavy? Pak určitě víte, že už skoro 13 let je tento seznam o jednu položku kratší. Vyškrtnutí planetky Pluto si odhlasovali astronomové na kongresu v roce 2006. Přesto má trpasličí planetka svůj den.
Jméno těleso získalo po Plutonovi, bohu strážícím zemské poklady. „Původní Pluton byl starověký bůh podsvětí,“ přiblížil informace o planetce Pluto v roce 1973 popularizátor kosmonautiky Jiří Mrázek v rozhlasovém pořadu Meteor.
„Prvním, kdo vypočetl pravděpodobnou polohu předpokládané planety v roce 1915, tedy 15 let před skutečným nalezením, byl astronom Percival Lowel,“ dodal.
Loď Crew Dragon se v automatickém režimu úspěšně spojila s ISS. Zpátky na Zem se vydá za pět dní
Číst článek
Mezi planetami
Zcela pak Pluto popsal a zasloužil se o jeho zařazení mezi planety sluneční soustavy americký astronom Clyde Tombaugh v roce 1930.
O tři čtvrtě století později se ale učebnice astronomie přepisovaly znovu.
„Pokud doma máte malý model sluneční soustavy, můžete z něj odlomit nejvzdálenější planetu. Už nebude devět planet,“ reportovali v roce 2006 zahraniční zpravodajové. Vědci si na mezinárodním astronomickém kongresu odhlasovali, že Pluto už vlastnosti planety nesplňuje.
„Clyde Tombough, který Pluto objevil v roce 1930, byl Američan a američtí zástupci se snažili si Pluto udržet, ale ukázalo se to jako neprůchodné,“ vysvětlil Radiožurnálu astronom Pavel Suchan.
„Pluto se vymyká. Především svojí velikostí, je dokonce menší než Měsíc,“ vysvětluje Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře.
Podrobně se astronomům podařilo Pluto popsat až v roce 2015, kdy kolem něj proletěla sonda New Horizons. Ta shrnula všechny důležité informace – předpokládá se, že má pevné jádro a na povrchu je v ledové podobě metan, led z dusíku i led z vody a průměrná teplota je minus 250 stupňů Celsia.