Začíná boj o kmitočty pro rychlou mobilní síť, zájemci se utkají v aukci

Zájemci o kmitočty pro rychlejší mobilní síť se mohou hlásit do aukce. Český telekomunikační úřad totiž zveřejní podmínky výběrového řízení. Cílem přidělování kmitočtů je nejen rozjezd 4G sítě, ale i případný vstup nového operátora.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon. Ilustrační foto

Mobilní telefon. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kdo kmitočty získá, by se mělo rozhodnout na konci listopadu.

„Cílem je rozvoj rychlého mobilního internetu dostupného po celém území České republiky. Nabízíme nové pásmo, které vzniklo uvolněním poté, co se přešlo na digitální televizní vysílání. Má specifické podmínky a je výhodné pro pokrývání především venkovských oblastí. Kromě těch nejlepších kmitočtů nabízíme v digitální dividendě další sadu kmitočtů ve vyšších pásmech,“ informuje náměstek předsedy Rady ČTÚ Marek Ebert.

Přehrát

00:00 / 00:00

K aukci kmitočtů hovořil v Ranním interview Radiožurnálu náměstek předsedy Rady ČTÚ Marek Ebert

Úřad nepřijal požadavek na vyhrazení části nejlukrativnějšího pásma pro případného čtvrtého operátora. Vláda ale chce, aby se telekomunikační trh v Česku rozvolnil a aby skončil současný oligopol.

„Trh u nás je už takhle ustaven a my se snažíme najít vhodnou míru podmínek motivujících nového hráče. Domnívám se, že tak, jak jsme ty podmínky nastavili – i blok v pásmu 1800 MHz plus podmínka možnosti a prodloužení doby využití mezinárodního roamingu – by měly být dostatečně motivující pro to, aby nový hráč přišel. Nebude to mít jednoduché, ale prostor tam je,“ vysvětluje Ebert.

Nezávislý konzultant Jiří Peterka tvrdí, že vstup dalšího operátora by ale nutně neznamenal snížení stávajících cen operátorů.

„Ten čtvrtý hráč by musel hodně investovat a chtěl by ty své investice také dostat zpátky. Takže je vlastně proti jeho zájmu jít do nějaké cenové války a snižovat si své výnosy,“ říká Peterka a pokračuje:

„Mohlo by to klidně dopadnout tak, že z oligopolu tří operátorů bychom tu najednou měli oligopol čtyř operátorů, kteří si trh rozdělili a snaží se generovat co možná nejvyšší výnosy.“

Konečné přidělení frekvencí bude v lednu

Podmínky na trhu však podle Peterky nejsou pro případného nového operátora ideální.

„Já jsem v tomto směru spíše pesimista, protože se obávám, že ty jeho náklady by musely být enormní. Že tam není nastaveno nějaké významné zvýhodnění pro nového hráče,“ vysvětluje Petrka a dodává:

„Takže on by musel vstoupit na už obsazený trh, kde vlastně všichni potenciální zákazníci už jsou nějakým způsobem rozebráni. On by musel kromě budování své sítě přetahovat zákazníky stávajícím operátorům a to je to úplně nejdražší.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nezávislý konzultant a expert na telekomunikaci Jiří Peterka v Odpoledním Radiožurnálu

Souhrnná vyvolávací cena kmitočtů je téměř 7 a půl miliardy korun. Konečné přidělování frekvencí úřad plánuje na leden příštího roku.

„Pak je tam nově stanovená lhůta dva roky na zahájení komerčního poskytování služeb,“ dodává Ebert.

Alžběta Havlová, Lucie Maňourová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme