Kauza blokace dezinformačních webů v Česku po ruské invazi na Ukrajinu končí u soudu ve Štrasburku. Neziskové organizace argumentují, že stát si byl vědom, že nemá právo blokaci nařídit.
Podle kritiků zákon dává příliš velkou moc Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. „NÚKIB je garant,“ vysvětluje generální ředitel bezpečnostní společnosti APPSEC Adam Paclt.
Statistici mají k dispozici data z penzionů či kempů – počítají tedy jen ty návštěvníky, kteří v místě přenocují. Data mobilních operátorů odhalují i výletníky, kteří ubytovacích služeb nevyužili.
Mobilní operátoři a provozovatelé sítí nesouhlasí se zákonem, který připravuje NÚKIB. Brání se tomu, aby jim mohl nařídit, jaká firma jim může dodat potřebné části systému.
Loni v únoru poslalo Vojenském zpravodajství dopis sdružení CZ.NIC, v němž žádalo znemožnění přístupu k dezinformačním stránkám a přiložilo seznam konkrétních webů.
Vysoké ceny volání a mobilních dat potvrzuje studie zpracovaná pro Evropskou komisi i mezinárodní srovnání, které vypracoval Nejvyšší kontrolní úřad na základě dat Českého telekomunikačního úřadu.
Operátoři v Česku se připravují na případné výpadky elektřiny, píše deník E15. A tisíce lidí hledají lékaře přes svou pojišťovnu, informuje Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Vláda zatím navzdory vlastním prohlášením nepřipravuje zákon, který by umožnil blokovat dezinformační weby. Vybrané stránky tak blokují mobilní operátoři po dohodě s vládou.
Lidé nadále upouštějí od posílání textových a multimediálních zpráv. V případě hovorů se stav u O2 oproti loňsku téměř nezměnil, T-Mobile evidoval pokles, naopak Vodafone spojil meziročně více volání.
Muž údajně pákovými kleštěmi přestřihl kabely vedoucí do technologického zařízení, od signálu tím odpojil tisíce lidí, kteří se tak nemohli dovolat ani na integrovaný záchranný systém.
V českém tisku se ve středu dočtete, že policisté šetří sérii útoků na vysílače mobilních operátorů. Pachatel přestřihl kabely vysílačů a odpojil tak tisíce lidí od signálu, píše regionální Deník.
Vláda nedodržela svůj slib, který se týkal příchodu čtvrtého operátora, který by vybudoval vlastní celoplošnou síť a tím tlačil na zlevňování mobilních služeb.
Hlavními zdroji růstu byly výnosy z O2 TV, mobilních dat, ICT a dceřiné firmy na Slovensku. Kompenzovaly negativní dopad pandemie na příjmy z roamingu.
Důvodem byla omezení kvůli koronaviru, kdy se výuka přesunula do domácností a část lidí pracovala z domova, ale i rostoucí využití chytrých mobilních telefonů a zlevňování datových tarifů.
Čistý zisk firmy se v roce 2020 zvýšil o 7,1 procenta na 5,85 miliardy korun. Výnosy stouply o 2,6 procenta na 39,77 miliardy, uvedl operátor v tiskové zprávě.
Česko letos svádělo boj o čtvrtého operátora, který nakonec nepřišel a zřejmě ani nepřijde. Na trh sice můžou vstoupit noví hráči, ale těm se pravděpodobně nepodaří srazit cenu za volání a data.
Aukce dopadla překvapením. Skoro všechny volné frekvence prodal stát za 5,6 miliardy stávajícím operátorům. Ministr průmyslu a obchodu Havlíček (za ANO) přesto oznámil, že čtvrtý operátor je na cestě.
Telekomunikační úřad zveřejnil pouze počet zájemců, kterých je sedm. Úřad ale neupřesnil, o jaké společnosti jde. V minulých tendrech přitom podobné informace poskytoval.
Do léta měly členské státy vypracovat zprávu, jaká opatření zavedly. Komise pak vydala souhrnný report, ve kterém vyzdvihuje opatření hlavně v Nizozemsku, Itálii nebo Francii. Česko nezmiňuje vůbec.
Rakouský operátor A1 Telekom Austria zaslal českému telekomunikačnímu úřadu připomínky k návrhu podmínek nadcházející dražby frekvencí pro 5G síť. Stávající operátoři podmínky aukce kritizují.
Mobilní operátor Vodafone plánuje vypnout 3G síť v Česku k 31. březnu 2021. Kmitočty, na kterých tato starší síť funguje, uvolní pro modernější 4G LTE a 5G.
Telekomunikační divize PPF vyčlenila v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku po vzoru Česka od mobilních operátorů Telenor infrastrukturu do oddělených firem CETIN.
Operátorovi Vodafone se po několika hodinách podařilo opravit výpadky služeb. Radiožurnálu to řekla Kateřina Šantorová z tiskového oddělení společnosti.
Pokud dá občan souhlas hygienické stanici, aby využila informace o poloze jeho mobilního telefonu, uvidí je jenom telefonista, který s ním zmapuje jeho kontakty z posledního týdne.
Hygienické stanice se při trasování pohybu nakažených nově mohou obracet na mobilní operátory s dotazem na místa, na kterých se nakažení pohybovali. Lidé k tomu ale budou muset dát souhlas.