Cenu za boj s hlukem získaly pařížské elektromobily i Valašské Meziříčí

Mezinárodní soutěž Zlatý decibel 2012, který oceňuje nejzajímavější projekty snižující nadměrný hluk, zná své vítěze. Mezi oceněnými je protihluková vyhláška Valašského Meziříčí, unikátní pařížská půjčovna elektromobilů i protihluková stěna v Nizozemsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektromobily v dobíjecí stanici čekají na zájemce o zapůjčení

elektromobily v dobíjecí stanici čekají na zájemce o zapůjčení | Foto: Jan Rosenauer

Výsledky soutěže vpodvečer v Praze vyhlásila pořadatelská Národní hluková observatoř. Porota vybírala z téměř 90 přihlášených projektů.

Unikátní i v mezinárodním měřítku je především Lidová půjčovna elektromobilů v Paříži. „Francouzská rodinná firma během dvou let investovala do vývoje celých 40 miliard korun. Vyvinula naprosto unikátní elektromobil s nevýbušnou suchou baterií. Tento projekt od konce června letošního roku je plně v provozu,“ říká prezident Národní hlukové observatoře Ivo Vaněk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky soutěže Zlatý decibel 2012 přiblížil v Ozvěnách dne prezident Národní protihlukové laboratoře Ivo Vaněk

Auta si mohou půjčovat obyvatelé i návštěvníci Paříže. „S elektromobily se mohou přemisťovat z místa A do místa B, kde ho odloží na jiné dobíjecí stanici a mohou přestoupit na metro nebo na jiný druh hromadné dopravy. Tím je síť veřejné hromadné dopravy ještě posílena,“ vysvětluje Vaněk.

Porotu zaujala také vyhláška, která má zpříjemnit život lidem ve Valašském Meziříčí. I ta je v českých poměrech zcela ojedinělá.

„Vyhláška zakazuje, aby se v neděli sekala tráva, řezalo dřevo cirkulárkou nebo aby se prováděly jiné hlučné činnosti, které ruší sousedy. Jestliže nejsme dostatečně tolerantní sami k sobě, tak to musíme řešit takovýmito nástroji,“ tvrdí prezident Národní hlukové observatoře.

Vítězi soutěže Zlatý decibel 2012 je půjčovna elektromobilů v Paříži, obecně závazná vyhláška o regulaci hlučných činností ve Valašském Meziříčí, varhanová protihluková stěna Van Kampen u Eindhovenu v Nizozemsku a odborná publikace Právo na ochranu veřejného zdraví od Jany Dudové

Podle něj by obecní samosprávy měly tímto způsobem zasahovat proti škodlivému hluku. Často však paradoxně narážejí na nesouhlas vlastních obyvatel, které se zákazy cítí omezováni. Česku také stále chybí zákon, který by hluk omezoval.

„Protihlukový zákon Česká republika už měla mít zařazený ve své legislativě přes šest let. Nedaří se to, protože tady není politická vůle. Parciální zájmy umožňují stav určitého legislativního vakua, které pravděpodobně mnohým vyhovuje,“ upozorňuje Ivo Vaněk.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme