V pražské zoo jde sloní trus na dračku. Sortiment exkrementů se ale nerozšíří

Kdo se vyzná v tlačenici, umí prodat všechno a zvlášť, když to dobře zabalí. Třeba takový trus, to je skvělý artikl. V pražské zoo sbírají každý den stovky kilogramů sloního trusu, už přes rok ho prodávají a za tu dobu se z něj stal zahrádkářský pojem. Tygří moč či lví exkrementy však zoo prodávat nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donna a Tonya v pražském sloninci

Donna a Tonya v pražském sloninci | Foto: Zoo Praha, Miroslav Bobek

V zoologické zahradě umějí i kolem takového neobvyklého zboží udělat šikovný reklamní humbuk, a tak ačkoliv sloní trus obsahuje velké množství vody, v pražské zoologické zahradě se po něm jen zapráší.

„Lidé si to velmi oblíbili. Mají o to zájem, protože je to novinka. Nestává se tak často, aby si člověk mohl koupit sloní trus,“ říká brigádnice Anna, která sloní trus prodává.

Anna také dodává, že je na kupujícím, aby vyzkoušel, zda po hnojení trusem pražských chobotnatců bude hruška opravdu dvakrát větší, jak to uvádí reklama na plastový kyblík se sloními exkrementy. Sloní trus lidé kupují i jako vtipný dárek svým blízkým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér ČRo Ĺubomír Smatana zjišťoval pozadí zajímavého suvenýru ze ZOO Praha

V prodejně dárků tak končí koloběh sloního trusu v zoologické zahradě. Vše ale začíná o pár set metrů dál, v novém sloninci. Pět mohutných zvířat tu poklidně vyměšuje ke spokojenosti zahrádkářů. Do boxu, kde jsou sloni, vchází pravidelně za účelem úklidu i chovatel Zdeněk Severin.

„Během léta dokážou sežrat až 50 – 100 kilogramů trávy denně,“ říká Zdeněk Severin a dodává, že denně pak z výběhů uklízí po každém z pěti slonů na 100 kilogramů trusu.

V průběhu týdne se pak podle mluvčí Zoo Praha Terezy Palečkové prodá zhruba 20 až 25 kbelíků, o víkendu to bývá o 10 méně. Zbytek se kompostuje nebo končí na veřejné skládce biologického odpadu.

V každém případě je prodej sloního trusu skvělý marketingový tah, jehož autorem je ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Inspirováni prodejem trusu chobotnatců zavalili chalupáři, chataři ale i motoristé pražskou zoo žádostmi o prodej šelmích exkrementů. Chtějí je používat pro jejich silný pach dominantní šelmy, který odpudí kuny. Tyto drobné šelmičky dokážou rozežrat elektroinstalaci a mnoho domácích kutilů si s nimi neví rady. Vedení zoo o žádném prodeji jiného biologického materiálu však neuvažuje.

„Prosili nás na kolenou, ať jim dáme aspoň počůraný hadr od tygra. To jsme nevyhověli. V současné době neuvažujeme, že bychom rozšířili sortiment prodávaného trusu, a to především z toho důvodu, že by bylo zřejmě náročné splnit všechny hygienické normy,“ uzavírá mluvčí zahrady Tereza Palečková.

Ľubomír Smatana, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme