Tři znovuobjevení obojživelníci
Projekt hledání „ztracených“ druhů obojživelníků začal přinášet první výsledky. Vědci po několika desetiletích znovuobjevili dva druhy afrických žab a mexického jeskynního mločíka.
Na celém světě existuje asi stovka druhů obojživelníků, kteří se považují za pravděpodobně vyhynulé, ale kteří by snad mohli přežívat v malých a dobře utajených populacích. Na jejich hledání se podílejí odborníci z IUCN a Conservation International, kteří dnes oznámili první úspěchy. „Nejmladším“ znovuobjeveným obojživelníkem je africká žába rákosnička Hyperolius sankuruensis, která byla naposledy pozorována v roce 1979. Tmavohnědě zbarvená žába s jasně zelenými, téměř fluoreskujícími skvrnami byla objevena v Demokratické republice Kongo.
Druhou rákosničkou, která „vstala z mrtvých“, je malá hnědě zbarvená žabka Hyperolius nimbae. Obývá nížinné pralesy Pobřeží slonoviny, která byla naposledy spatřena v roce 1967. Za nejdéle ztraceným obojživelníkem se musíme vypravit do Mexika. Místní jeskyně obývá mločík Chiropterotriton mosaueri, který byl objeven a zároveň naposledy spatřen v roce 1941. Hnědého mločíka s růžovými tlapkami vědci objevili v jeskynním systému, do kterého museli slaňovat jediným dlouhým otvorem. Považují to za typický příklad toho, jak se obojživelníci, které lidská činnost vytlačila z jejich původního areálu rozšíření, stahují na co nejnepřístupnější místa.
Zdroj: Conservation International