Spisovatel Ondřej Netík horuje pro ekologické stavby ze slámy
Slaměné balíky jsou cenově dostupným a zároveň kvalitním izolačním materiálem, který navíc nezatěžuje přírodu. Právě proto slaměné stavby prosazuje také jihomoravský spisovatel Ondřej Netík.
„Sláma vyrostla na poli. Je to odpadový materiál, takže ho v podstatě nikdo nechce, dá se získat i levně, a poté, co se vloží do domu, se dosáhne pasivního standardu, velmi příjemného. A až dům doslouží a rozboří se a ta sláma se rozmočí - teprve poté, až získá velkou vlhkost, což v domě nezíská nikdy, teprve začne pracovat, rozpadne se a nic po ní nezůstane, žádná ekologická zátěž, žádná stopa.“
Ondřej Netík vysvětluje principy permakulturního stavitelství čili trvale udržitelného přístupu k přírodě. Sám tomuto životnímu postoji propadl - se svou ženou a třemi dětmi žije na okraji Černé hory na Blanensku.
O stavbách ze slámy mluvila se spisovatelem Ondřejem Netíkem redaktorka Martina Pelcová
Obývají zde chatku o rozměrech 35 metrů čtverečních, aniž by - podle svých slov - měli pocit strádání. Jednou si chtějí postavit dům z hlíny a slámy. Sláma je totiž levný a kvalitní izolační materiál.
„Sláma nehoří, nedostává se k ní vzduch, navíc je uzavřená v hliněné omítce, pak myši, ty se k tomu nedostanou, žádný hmyz, ta sláma je uzavřená, nepřístupná,“ vyvrací Ondřej Netík časté obavy z využití slámy, kterou získává od zemědělců.
„Jedná se o klasické čtvercové slaměné balíky, ty menší spíše, protože sláma je v nich orientovaná, je to naskládané stéblo vedle stébla, což dělá kompaktnost a velmi rychle se s tím staví - je to velký obdélník.“
První stavba nepříteli
Slaměné balíky se začaly vyrábět kvůli lepší skladovatelnosti a manipulaci asi před sto lety. V té době se z nich také začaly stavět první domy na jihu Spojených států a na Ukrajině, některé z nich stojí dodnes. Netík podle svých slov ví o přibližně třiceti domech ze slámy v okolí Brna. Sám se podílel jako pomocná ruka na stavbě několika z nich.
„Kdysi mi jeden kamarád řekl, že první stavbu postavte nepříteli, druhou postavte příteli a tu třetí postavte sobě, takže já jsem se začal učit, abych mohl postavit dům i sobě - zatím jsem jich postavil osm a musím říct, že se vždycky něco naučím.“
Ondřej Netík prošel několika kurzy permakulturního stavitelství a dokáže poradit. V současnosti tak nabízí pomoc lidem, kteří si chtějí postavit dům a přitom nezatížit přírodu.