Pražská zoo slaví 82 let a začíná pracovat na protipovodňových opatřeních
Pražská zoologická zahrada potvrzuje, že je druhým nejnavštěvovanějším místem v České republice. Dnes do Tróji opět dorazily tisíce lidí za svými oblíbenými zvířaty. A nejen za nimi. Zoo si totiž dnes připomíná 82 let od svého založení a také 50 let od zahájení chovu goril.
„Chodíme sem každý rok takhle jako rodina. Máme to vždycky takové sváteční a máme to tady moc rádi. Vždycky, když se narodí mláďátko, snažíme se přijít. Sledujeme vývoj té zahrady, i teď po povodních a tak dále,“ říkají pravidelní návštěvníci trojského areálu.
Pražkou zoo mají rádi, protože mají pocit, že tak trochu i jejich. Mohou finančně podporovat své oblíbené zvíře, chodit na křty mláďat a dávat chovatelům tipy na jejich jména.
Zahradu ročně navštíví milion a čtvrt lidí. Dvě koruny ze zakoupené vstupenky jdou na podporu ohroženého druhu goril nížinných v Africe. Zdejší gorilí sedmičlenná rodina je mezi návštěvníky velmi oblíbená.
„Pražská gorilí skupina jsou v podstatě nejpopulárnější zvířata v celé České republice, zejména díky projektu Odhalení, který probíhal od roku 2004 do roku 2008. Takže jednoznačně jsou nejpopulárnější i v celé naší zahradě,“ říká chovatel Vít Lukáš.
Právě pro gorily v čele se samcem Richardem a malým samečkem Nuru byla letošní sezóna velmi napínavá. Ostatně jako pro celou zoo. Na jaře se v areálu otevíralo nové Údolí slonů za stovky milionů korun. V červnu pak přišla povodeň, která mnoho zvířat vyhnala ze svých domovů.
Dobrou zprávou podle ředitele zoologické zahrady Miroslava Bobka je, že společně s magistrátem začínají pracovat na protipovodňových opatřeních.
„Uzavíráme tuto sezónu, její hlavní část, opět optimisticky. Protože výsledky analýz ukazují, že do určité míry lze Zoo Praha před velkou vodou ochránit,“ tvrdí Bobek a dodává:
„Není pravda to, co se říkalo, že jakákoli protipovodňová ochrana spodní části našeho areálu by zvýšila zásadním způsobem ohrožení centra Prahy. Myslím, že jsme udělali první krok na velmi důležité cestě a na něčem, co se v podstatě zapíše do historie Zoo Praha.“
Do tří let by měl být podle vedení města hotový projekt na stavbu ochranného valu a mobilních protipovodňových prvků.