Pozďátky na Třebíčsku už nejsou prosáklé jedy, sanace skládky skončila
Místo prosáklé jedy definitivně zmizelo z Vysočiny. V Pozďátkách na Třebíčsku právě skončila likvidace staré skládky. Šlo o největší ekologickou zátěž v kraji, kterou odborníci přirovnávali k vředu na jinak vcelku nedotčené přírodě Vysočiny. Nejvíce však skládka nebezpečných odpadů trápila místní obyvatele. Dnes už po ní naštěstí nezůstaly ani stopy.
Tam, kde původně bývala skládka nebezpečných odpadů v Pozďátkách, snad nejvíce zamořeném místě na Vysočině, není v současné chvíli po skládce ani stopa.
„Podařila se nádherná věc. Skládku, se kterou jsme bojovali 20 roků, se podařilo zlikvidovat a vzniklo něco, co tady bylo kdysi předtím, než se skládka budovala. Je tady na 4,5 hektarech les a louka,“ říká Starosta obce Slavičky Jiří Válel.
Skládka v Pozďátkách na Třebíčsku fungovala od roku 1991. Tehdy ji pro své potřeby zřídil bývalý obuvnický gigant BOPO Třebíč. Ale později byly na skládku sváženy vysoce nebezpečné odpady prakticky z celé republiky. Počínaje starými léky, přes baterie až po sudy s kyanidy.
Největší zátěží a nebezpečím pro své okolí se nakonec stala skalice zelená z Prechezy Přerov, která byla uložena ve velkém bazénu přikrytém plachtou a starými pneumatikami. Plachta se ale později protrhla a dno bazénu v roce 1997 prasklo. Při každém větším dešti začala skalice reagovat s vodou a do okolní přírody vytékalo velké množství kyseliny sírové.
Nebezpečná skládka v Pozďátkách na Třebíčsku definitivně zmizela
Číst článek
V Pozďátkách se však také mluvilo o tom, že na zdejší skládce jsou v sudech s kyselinou zakonzervovaní nepohodlní podnikatelé, podobně jako v případě orlických vražd. To se však nepotvrdilo.
Bývalou skládku v Pozďátkách teď už čeká jen dvouleté monitorování a odebírání vzorků podzemních vod. Zdejší lidé doufají, že by se místu možná mohla vrátit i jeho původní sláva z dob, kdy tu v Dobré Vodě za Rakouska-Uherska fungovaly lázně a jezdilo se sem léčit panstvo až z Vídně.
Zvětšit mapu