Ochránci přírody se obávají o osud úhořů říčních
Úhoř říční patří k nejznámějším evropským rybám, ale zároveň k ohroženým druhům. Převážná část evropských úhořů žije ve Francii. Odtamtud pocházejí také ti, kteří se vysazují v řekách a jezerech v zahraničí.
Britští ochránci přírody se ale obávají, že Francie už brzy nebude schopná plnit své závazky, které dala kvůli celoevropské ochraně úhořů. Důvodem je vývoz mladých úhořů do Číny.
Francouzští rybáři prý za kilogram mladých úhořů dostanou až 800 eur. Jak napsal britský deník Independent, během sezóny, která potrvá ještě dva měsíce, chtějí prý Francouzi vyvézt do Číny 14 a půl tuny mladých úhořů.
Co nejvíce ohrožuje evropské úhoře? Nejen na tuto otázku odpovídal na Rádiu Česko zoolog Evžen Kůs.
"Je to otázka poptávky a nabídky. V Asii jsou úhoří larvy pochoutkou. Když tedy Francouzi dostanou za nedospělé jedince zaplaceno, tak raději exportují ryby, které by mohly oživit evropské toky," řekl na Rádiu Česko zoolog Evžene Kůs. "Francie ale není kolébkou úhořů, jak by se mohlo zdát. Je to druh jehož domovem jsou světová moře. Rozmnožuje se v Sargasovém moři v Karibiku a larvy pak táhnou k evropským břehům, kde se promění v dospělé jedince a stěhují se do evropských řek," vysvětlil.
Úhořů v evropských řekách podle zoologa ale ubývá. Důvodem je znečištění toků a také množství jezů, kterými jsou přehrazeny množstvím. "Proto vznikly umělé líhně," dodal.
Plán na záchranu úhořů
Od letošního roku platí v Evropské unii plán na ochranu úhořů. Například v zemích, kde se loví, musí být 35 procent úlovku znovu vysazeno v řekách. Toto množství se má postupně zvyšovat, v roce 2015 už to má být 60 procent.
"Když bude tento plán dodržován, může být velice účinný. U mnoha rybích druhů se to podařilo, například u lososů. Jde ale o to, jak s tím budou lidé nakládat. Zákon je jedna věc a kontrola je druhá. Je to také o morálce lovců," dodal zoolog.