Kyselé oceány mohou ohlušit ryby
Klesající pH mořské vody za sebou zřejmě může zanechat hejna nahluchlých ryb.
Od průmyslové revoluce absorbovaly oceány více než polovinu oxidu uhličitého, který pochází ze spalování fosilních paliv. Pokles pH mořské vody je proto rychlejší, než byl kdykoliv za posledních 650 000 let. Dosavadní vědecké práce naznačily, že prudké okyselování oceánů může u ryb vyvolat ztrátu čichu. Podle nové studie ale negativní následky příliš nízkého pH mořské vody zasáhnou i rybí sluch.
Biologové z Bristolské univerzity testovali vliv oxidu uhličitého na larvách korálových ryb klaunů (Amphiprioninae). Jednu skupinu pěstovali ve vodě, která odpovídá současným podmínkách v oceánech. Další larvy klaunů žily ve vodě s takovou koncentrací oxidu uhličitého, jakou Mezivládní panel pro klimatické změny předpokládá v letech 2050 až 2100. Po 17 až 20 dnech vědci testovali, jak mladí klauni reagují na hluk signalizující přítomnost dravců.
Ryby, které byly odchovány v dnešních podmínkách, okamžitě plavaly pryč od zdroje hluku. Mladí klauni, jejichž larvy se vyvíjely ve vodě se zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého, však zřejmě ohluchly a na hluk vůbec nereagovaly. Znamená to, že okyselování oceánů nepoškozuje jen vnější smyslové orgány ryb, ale také uši, které jsou uloženy hluboko v hlavě.
Zdroj: University of Bristol