I divoké vrány jsou šikovné

Záznam z automatických kamer dokazuje, že divoké vrány novokaledonské jsou stejně šikovné jako jejich příbuzné chované v laboratořích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrána novokaledonská

Vrána novokaledonská | Foto: University of Maryland College Park

Vrány novokaledonské (Corvus moneduloide) jsou intelektuály světa ptáků. V laboratorních podmínkách úspěšně procházejí nejrůznějšími testy inteligence, během kterých šikovně používají různé nástroje. Podle některých vědců vrány dokonce dokazují, že jim není cizí ani analogické uvažování. Výzkumníkům z Oxfordské univerzity se teď ale podařilo nafilmovat divoké vrány, které s nástroji zacházejí i ve svém přirozeném prostředí.

Na záznamech z automatických kamer vrány pomocí dlouhých klacíků vytahují larvy hmyzu z trouchnivějících kmenů. Analýza nahrávek vůbec poprvé ukázala, že vrány pomocí nástrojů uloví mnohem větší množství potravy než samotným zobákem. Dospělé vrány byly při "rybaření" larev klacíkem daleko šikovnější než mladší jedinci. Podle biologů to naznačuje, že mladé vrány se lovení larev učí napodobováním starších a zkušenějších ptáků.

Kromě nahrávek tým shromáždil také sbírku nástrojů vran a porovnával jejich délku s hloubkou chodeb, ve kterých se skrývaly larvy. Výsledky porovnávání ukázaly, že divoké vrány si klacíky nevybírají náhodně. Stejně jako jejich kolegyně z laboratoří dobře vědí, jaký nástroj je pro daný úkol nejvhodnější a cíleně jej hledají.

Vrána novokaledonská (Corvus moneduloide) na snímku z automatické kamery | Foto: Oxford University

Zdroj: ScienceDaily, Proceedings of The Royal Society B Biological Sciences

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme