Dva měsíce, dvě stovky nových druhů

Více než 200 nových druhů živočichů a rostlin objevili biologové během pouhé 2 měsíce trvající expedice do pralesů Papui Nové Guinei.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K nejpozoruhodnějším objevům patří kobylka z rodu Mossula

K nejpozoruhodnějším objevům patří kobylka z rodu Mossula | Foto: Piotr Naskrecki, iLCP

Expedice je součástí úsilí organizace Conservation International o zdokumentování biodiverzity na málo známých, ale druhově bohatých místech naší planety. Deštné pralesy, které se na Papui Nové Guinei nacházejí v horách Nakanai a Muller v nadmořské výšce 500 až 2875 metrů, k nim bezesporu patří. Během pouhých dvou měsíců tady vědci objevili 6 nových druhů savců, 24 druhů žab, 9 druhů rostlin a téměř 200 nových druhů hmyzu a pavouků. Několik druhů kobylek, nejméně jeden mravenec a jeden savec jsou natolik odlišní od svých známých příbuzných, že představují nejen nové druhy, ale také rody. Nový rod savců představuje hnědá myš s dlouhým, na špičce bílým ocáskem, která žije v nadmořské výšce 1590 metrů nad mořem. Svým vzhledem připomíná jiné novoguinejské hlodavce, podle vědců však nemá žádné známé blízké příbuzné.

K nejpozoruhodnějším objevům patří také kobylka z rodu Mossula s unikátním obranným mechanismem. V ohrožení zvedne své neobvykle dlouhé a trnité nohy nad hlavu a snaží se jimi dravce popíchat. Entomologové to zažili na vlastní kůži a zážitek popisují jako velice bolestivý. O něco méně nebezpečné bylo objevování nových druhů rododendronů s bílými květy, které jsou v deštných pralesích Papui-Nové Guinei extrémně hojné. Rododendrony patří k nejrozšířenějším rostlinám jihovýchodní Asie a Melanésie a Nová Guinea je považována za centrum jejich diverzity. „Na Nové Guinei je snad každé místo unikátní a obsahuje neuvěřitelné množství druhů. Od porozumění ekologické mozaice země, která se nám mění před očima, jsme však zatím ještě daleko,“ říkají vědci.

Zdroj: Conservation International

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme