Dočasně zachráněné floridské pumy

Floridské pumy, kterým před 15 lety zvonila hrana, se zřejmě podařilo zachránit. Import pum z Texasu však byl jenom dočasným řešením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Puma concolor coryi

Puma concolor coryi | Foto: public domain, U.S. Fish and Wildlife Service

Na Floridě žije poddruh pumy, který zoologové označují za pumu americkou východní (Puma concolor coryi). Před 15 lety žilo na jihu země jen něco přes dvě desítky jedinců a jejich potomci kvůli příbuzenskému křížení trpěli četnými zdravotními problémy včetně defektů srdce. Odborníci tehdy vypočítali, že pokud se něco nestane, s 95% pravděpodobností pumy z Floridy úplně zmizí během příštích 20 let. Naštěstí se to „něco“ stalo. V roce 1995 se vědci pokusili osvěžit krev floridských pum importem osmi samic poddruhu Puma concolor stanleyana z Texasu. V novém čísle časopisu Science popisují, jak dramatické zlepšení to přineslo.

Do roku 2007 se populace rozrostla na sto kusů. „Čistokrevných“ mláďat, která v sobě měla pouze floridskou krev, přežívalo 21 %. Mláďat, která v sobě nesla krev pum z Texasu, ale dokázalo přežít celých 53 %. Srdeční defekty se vyskytují jen u 8 % křížených mláďat, zatímco u čistokrevných floridských mláďat je to dvojnásobek. Geneticky „namixovaná“ zvířata jsou podle vědců také podstatně větší a odolnější. Záchrana floridských pum se tedy zdařila, otázkou však je, co bude dál. Současná populace dosahuje počtu 130 jedinců a už se nezvětšuje. Ke vzniku a udržování stabilní zdravé populace by přitom bylo zapotřebí nejméně 500 pum. Navíc se zdá, že k zamezení výskytu dědičných poruch bude nutné importovat další jedince z jiných oblastí.

Zdroj: Science Now, Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme