Vlašský dvůr v Kutné Hoře má novou expozici s názvem Královská mincovna
Kutná Hora byla kdysi druhým nejvýznamnějším městem českého království, a to hned po Praze a svou slavnou středověkou minulost připomíná turistům z celého světa. Téměř žádný z nich při svých toulkách nevynechá prohlídku Vlašského dvora, který proslavila ražba legendárních pražských grošů. Atmosféru středověku tam teď do detailů přibližuje zcela nová expozice s názvem Královská mincovna.
Kutná Hora bývala jakousi pokladnicí českého království. Slavná středověká minulost zanechala ve městě řadu památek, které jsou teď magnetem pro turisty z celého světa. V loňském roce si zdejší pamětihodnosti prohlédlo nejvíc návštěvníků v novodobé historii. Do města v meziročním srovnání přijelo o 10 procent turistů víc.
„Nemůžeme hovořit o počtu návštěvníků Kutné Hory, ale o počtu prodaných vstupenek. A bylo to více než 932 tisíc,“ upřesňuje ředitelka kutnohorské Průvodcovské služby Ivana Vopálková. Podle ní je v Kutné Hoře jedním z častých cílů návštěvníků budova Vlašského dvora - někdejší královská mincovna a ve středověku asi nejvýznamnější kutnohorská stavba.
O nové expozici Královská mincovna v kutnohorském Vlašském dvoře informoval reportér Michal Trnka
„To byla centrální mincovna českého království, centrální banka českého království a také ministerstvo financí. A to všechno v jednom objektu,“ upozorňuje Vopálková.
Nová expozice s příznačným názvem Královská mincovna návštěvníky seznámí nejen s historií samotného Vlašského dvora. Ve vitríně si můžete prohlédnout také třeba středověké mince. I setkání s nefalšovaným pregéřem, který měl ražbu pražských grošů na starost, bývá pro mnohé velkým zážitkem.
Žádné informační panely na stěnách na nové výstavě ve Vlašském dvoře nenajdete. Zdejší pýchou je naopak jakýsi kinosál. V něm se návštěvník dozví o složitém přerodu stříbrné rudy v minci prostřednictvím filmového ztvárnění Kutnohorské iluminace - tedy významného obrazu z 15. století s motivy těžby stříbra a jeho zpracování.
Jeden z autorů expozice Filip Velímský je konkrétnější: „Je tady samozřejmě i provazba na ten finální produkt kutnohorské těžby, tedy ten pražský groš. S tím, že jsme se snažili být v tomhle trošičku populární,“ vysvětluje a dodává:
„To znamená divákovi jednoduchou formou přiblížit nejen ten způsob vzniku mince, ale i potom kupní sílu toho středověkého platidla. Byť víme, že kupní síla mince se měnila velice často. Koneckonců je to i z toho důvodu, že součást nové expozice tvoří výstava mincí, které byly raženy v areálu kutnohorské mincovny.“
Tvůrci expozice Královská mincovna teď jen doufají, že nový počin turisty zaujme a že většina návštěvníků Kutné Hory si díky tomu prohlídku Vlašského dvora nenechá ujít.