Prezident zemřel, neslo se před 50 lety USA. Atentát na Kennedyho šokoval

Texaský Dallas a s ním i celé Spojené státy dnes vzpomínají na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od jeho vraždy uplynulo přesně padesát let. Atentát na populárního, teprve 46letého Kennedyho dodnes víří spekulace a konspirační teorie. Texaskému Dallasu, kde se tragédie odehrála, nadlouho přiřkl přízvisko "město nenávisti".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JFK s manželkou pár vteřin před smrtí v Dallasu 22. listopadu 1963

JFK s manželkou pár vteřin před smrtí v Dallasu 22. listopadu 1963 | Foto: Library Of Congress

Na rušném Dealyho náměstí v Dallasu se před 50 lety změnila americká a s ní i světová historie. Tudy projížděla otevřená limuzína s americkým prezidentským párem Johnem a Jackie Kennedyovými.

Výstřely, kterým prezident podlehl, vyšly z šestého patra jedné z budov na náměstí. Tři rány z pušky, kterou Lee Harwey Oswald pořídil za pouhých 12 dolarů, ukončily americký sen, ve kterém mladý charismatický a odvážný prezident dokáže změnit zemi k lepšímu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek k výročí atentátu na JFK natočila redaktorka Lenka Kabrhelová

„Jako by se to všechno stalo včera. Takové události jednoduše nezapomenete. Vražda prezidenta a také dobrého přítele v jeden jediný den, to je jako když se vám narodí dítě nebo zemře matka. Nikdy nezapomenete,“ vrtí hlavou 80letý dallaský rodák, bývalý policista Charles S. Tull.

22. listopadu roku 1963 střežil společně s dalšími dvěma sty uniformovanými kolegy bezpečnost velkoobchodu Trade Mart, kde měl prezident Kennedy promluvit, po boku s manželkou Jackie oblečenou do kultovního růžového kostýmu. Na místo však prezidentský pár nikdy nedojel.

Nejsmutnější zprávy

77letý Bob Huffaker pracoval v Dallasu jako reportér lokální rozhlasové a televizní stanice KRLD. Na listopadové dny, které strávil prakticky nepřetržitě v terénu, vzpomíná s dojetím a neskrývaným smutkem.

„Když se ohlížím zpátky, nejčastěji mě napadá, že to byla obrovská tragédie. Tragédie takového rozměru, že se z ní tahle země nikdy nevzpamatuje,“ říká Huffaker a popisuje, jak z nemocnice Parkland, kam převezli kriticky raněného prezidenta Kennedyho, vysílal „nejsmutnější zprávy“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smrt Kennedyho prostřednictvím archivních snímků přiblížil redaktor Jaroslav Skalický. V příspěvku zazní i hlas Karla Kyncla, někdejšího newyorského zpravodaje ČRo

„Senátoři, kongresmani, vládní představitelé, ale i obyčejní lidé tiše stáli co nejblíže pohotovosti. Jeden z politiků, se kterými jsem dělal rozhovor, se rozplakal, jiný nedokázal mluvit. My novináři jsme pochopili, že máme před veřejností obrovskou odpovědnost, že je to právě zpravodajství, které drží národ v jednotě,“ vzpomíná Bob Huffaker.

Huffaker se o dva dny později při reportování z policejní stanice stal přímým svědkem vraždy atentátníka Lee Harvey Oswalda. Ta rozpoutala kolotoč spekulací, které dodnes nemají konce.

Na rozdíl od milionů Američanů jim však ani novinář Bob Huffaker ani dlouholetý policista Charles Tull nevěří.

Rodina Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1962 | Foto: Work of the United States Government, Public domain, Cecil W. Stoughon

Podle publicisty Tomáš Klvani, který přednáší na pražské New York University, se seriózní historici na tom, že pachatelem byl Oswald, shodují a důkazy jsou poměrně přesvědčivé. Spekuluje se prý spíše o tom, jestli byl sám, nebo jestli byl součástí nějakého spiknutí. K tomu prý existuje řada teorií.

„Jednu z nich nedávno oprášil paradoxně současný ministr zahraničí John Kerry, který někde poměrně neobratně prohlásil, že nevěří tomu, že Oswald jednal na vlastní pěst,“ říká Klvaňa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O JFK mluvil na Radiožurnálu publicista Tomáš Klvaňa

Podotýká také, že s atentátem na Kennedyho skončila v USA jedna éra.

„A to je taková ta éra jisté naivity ve vidění politiky a jejich vůdců. Do Kennedyho měla vláda značnou důvěru velké části voličů a občanů ve Spojených státech, ale právě ta vražda nastolila ten zásadní otazník, co se stalo. Všechno začalo najednou vypadat podezřele a to podezření sílilo, přidalo se k tomu to lhaní o vietnamské válce v 60. letech a potom to lhaní ze strany vlády v aféře Watergate,“ říká Klvaňa.

V éra mezi lety 1963 a 1972 se prý ve společnosti rozhojnil cynismus a nedůvěra ve vládu.

Stále stejný výhled

I město Dallas se vyrovnává s minulostí. Podle historika Stephena Fagina se k ní však město snaží stavět čelem.

Součástí toho je i muzeum, kde pracuje. To sídlí v budově někdejšího Texaského knižního velkoskladu - právě tam, odkud střílel Lee Harvey Oswald.

„Dealyho náměstí se za posledních padesát let moc nezměnilo. I dnes máte více méně stejný výhled, jako měl Kennedyho vrah na prezidentskou kolonu,“ popisuje Stephen Fagin.

Pod povrchem se toho však podle něj změnilo mnoho. Důkazem je – jak říká – i dnešní připomínková akce, vůbec první za celé půl století.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme