Před čtvrtstoletím přistál západní Němec Mathias Rust na Rudém náměstí v Moskvě

„Chtěl jsem postavit pomyslný most mezi Východem a Západem,“ tak komentoval Němec Mathias Rust svůj čin z 28. května 1987. Před 25 lety se svým čtyřmístným sportovním letadlem Cessna 172 přistál na Rudém náměstí v Moskvě. Skutečnost, že Sověti mladíka nesestřelili, tehdy všechny překvapila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně

Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně | Foto: Adam Baker, CC BY 2.0

Devatenáctiletý Mathias Rust byl nezkušený pilot, který měl do té doby nalétáno asi 50 hodin. Proto z letiště u Hamburku odstartoval už o 14 dní dříve, aby si vyzkoušel své schopnosti.

Udělal velký okruh přes Island a norský Bergen a 28. května ráno naposledy doplnil palivo v Helsinkách. Tamním leteckým dispečerům nahlásil, že míří do Stockholmu. Vydal se ale na východ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mathias Rust chtěl svým činem postavit pomyslný most mezi Východem a Západem

Okamžitě poté, co Rust vstoupil do vzdušného prostoru SSSR, sovětští stíhači letadlo odhalili, ale dostali pokyn vrátit se na letiště, informovala zpravodajská relace Vremja. A dodala, že protivzdušná obrana Moskevského okruhu byla ten den vypnutá kvůli pravidelné údržbě. Rust poté několikrát zakroužil nad Rudým náměstím a pak přistál vedle něj.

V 19 hodin deset minut vystoupil pilot z letadla a za deset minut ho zatkli. Sověti Rusta odsoudili ke čtyřem letům, ve vězení ale nakonec strávil jen 432 dnů. Pak ho vyhostili zpátky do západního Německa.

Tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov aféru využil. Kvůli incidentu zbavil funkce ministra obrany a šéfa sovětské vzdušné obrany. A nebyli jediní, zájem německého mladíka o zlepšení vztahů mezi Východem a Západem prý tehdy stál zaměstnání více než dva tisíce lidí.

Rustovo sportovní letadlo Cessna je dnes exponátem Technického muzea v Berlíně. Samotný Rust měl po návratu do Německa několik konfliktů se zákonem, ten nejvážnější v roce 1989, kdy pobodal zdravotní sestru, která s ním odmítla jít na kávu.

Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme