Nejstarší vinařství na světě
V jeskyni na jihu Arménie se lisovalo a stáčelo víno už před 6000 lety. Místní archeologické nálezy jsou tak vůbec nejstarším dokladem výroby vína na světě.
Jeskynní komplex Areni-1 v jihovýchodní Arménii je dobře známým archeologickým nalezištěm. Právě z něj pochází loňský objev nejstarší kožené boty na světě, která byla vyrobena asi před 5500 lety. Pokračující vykopávky nyní přinesly další unikátní nález – kompletní zařízení na výrobu vína. Archeologové v jeskyni objevili lis v podobě mělké nádoby o průměru jednoho metru, ve které zřejmě šťávu z hroznů vytlačovaly bosé lidské nohy. Velmi podobná zařízení se v oblasti Středomoří a Kavkazu používala až do 19. století. Kolem lisu se našla hrstka semínek z hroznů a vylisovaných bobulí. Botanická analýza určila, že patří k druhu Vitis vinifera vinifera čili domestikované variantě révy, která se k produkci vína stále využívá.
Kromě lisu jeskyně obsahovala také nádoby používané k fermentaci šťávy z hroznů, vínem nasáklé střepy hliněných nádob a dokonce i pohárek ze zvířecího rohu a hliněnou misku na pití. Radiokarbonové datování potvrdilo, že arménské zařízení na výrobu vína pochází asi z roku 4100 př. n. l. Nejstarší srovnatelný nález – zbytky vína z hrobky egyptského krále Štíra I. z roku 3150 př. n. l. - tak předešlo o celé milénium.