Na Karlově náměstí v Praze vyrůstá ‚koncentrační tábor‘. Připomene heydrichiádu
70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha připomene výstava na Karlově náměstí v Praze. V těchto dnech tam vyrůstají kulisy koncentračního tábora, které se od neděle promění ve zvláštní výstavní prostor.
„Stojíme přesně v místech, kde bude velká brána, kterou bude symbolizovat nápis Arbeit macht frei. Nad tím bude nacistická orlice s rozpětím tří metrů,“ upřesnil Mikuláš Kroupa z pořádající neziskové organizace Post Bellum.
Každý, kdo bránou, projde se poté ocitne ve velmi úzké uličce, kterou budou lemovat ostnaté dráty. „Tato ulička ho dovede do tří lágrových baráků, ve kterých bude instalovaná výstava vyprávějící 70 příběhů z doby heydrichiády,“ dodal Kroupa.
Stavbu ‚koncentračního tábora‘ na Karlově náměstí v Praze sledovala redaktorka Pavla Dluhoschová
Polovinu výpovědí tvoří rozhovory s pamětníky z archivu Paměť národa. Třeba s Jiřinou Petřkovou, sestrou duchovního pravoslavné církve Vladimíra Petřka, který v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze po atentátu ukrýval parašutisty.
„Jiřina Petřková pochází z desetičlenné rodiny. Potom, co nacisté popravili jejího bratra Vladimíra, byla rodina transportována do Osvětimi. Polovina z nich nepřežila mučení, zemřela hlady, na nemoci. Jiřina přežila, je to nesmírně silný příběh. Vypráví o svém bratrovi, kterého si velmi vážila za to, že se zapojil do odboje. Celá rodina ani v nejmenším nepochybovala, že jejich syn a bratr koná správně,“ řekl Kroupa.
V ‚koncentračním táboře‘ bude také tlampač, ze kterého se budou ozývat seznamy jmen. „Stejně jako v roce 1942, kdy nacisté prostřednictvím rozhlasu vyhlašovali seznamy popravených. To mělo ohromný dopad na chování lidí a tehdejší atmosféru. Díky spolupráci Českého rozhlasu tady bude instalován tlampač a využity rozhlasové archivy,“ upřesnil Michal Šmíd z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Podle něj je expozice výjimečná multimediálním pojetím. Období heydrichiády zdokumentují nejen obrazové a písemné materiály, ale i zvukové záznamy a filmy, připravují se také besedy s pamětníky a historiky. Výstava na Karlově náměstí v Praze začne 27. května, přesně v den 70. výročí atentátu, a potrvá do 18. června, kdy 7 parašutistů padlo v boji v nedalekém kostele sv. Cyrila a Metoděje.