Koncentrační tábor byl za války i v Hradištku u Prahy. Prošlo jím na 500 vězňů
Na území protektorátu Čechy a Morava byly desítky koncentračních táborů. O některých se ale na rozdíl od Terezína téměř nic neví. Nacisté v nich internovali především odbojáře ze západní Evropy a mnoho zajatců tam zemřelo. Na 500 vězňů prošlo například táborem v Hradištku jižně od Prahy, což byla pobočka německého koncentračního tábora Flossenbürg.
Z koncentračního tábora v Hradištku se zachovala pouze dřevěná budova marodky.
„Poslední zachovalá budova, která byla součástí koncentračního tábora. Dnes už nic nestojí, jen v trávě můžeme najít nějaké zbytky,“ popisuje knihovnice Lucie Hašková.
Koncentrační tábor byl za války i v Hradištku na Benešovsku. Prošlo jím na 500 vězňů. Na místě natáčel reportér Ľubomír Smatana
Z bývalé marodky, která tady stojí od roku 1942, ale není památník ani muzeum. Slouží jako chatka v zahrádkářské osadě. Majitelem pozemku, na kterém bývalá marodka stojí, je Jiří Hron.
„Kupovali jsme to včetně toho objektu po válce. Nespali tady, bylo to vedené jako ošetřovna,“ říká Hron.
Koncentrační tábor připomíná v Hradištku pomníček s označením a kamenem z apelplatzu z Flossenbürgu.
„Nikdo to nevěděl. Okolo koncentráku projížděli a nevěděli, že to tam je,“ vzpomíná místní rodák Zdeněk Ebr, kterému bylo na konci války 13 let.
V roce 2010, kdy měla obec 700. výročí, přibyla také první informační cedule. Nyní jich je celkem deset a tvoří malou naučnou stezku kolem Hradištka.