Roskosmos plánuje vyslat pro své kosmonauty novou raketu. Tu původní poškodil mikrometeorit
Ruská vesmírná agentura Roskosmos představila plán pro část posádky Mezinárodní vesmírné stanice v případě, že bude nutná její nouzová evakuace. Jednu z lodí připojených ke stanici na oběžné dráze Země totiž v prosinci 2022 poškodil mikrometeorit a kosmonauti tak musí počkat, než k nim Roskosmos vyšle nové plavidlo, napsala agentura Reuters.
Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tento týden oznámily, že k Mezinárodní vesmírné stanici v únoru odstartuje kosmická loď Sojuz MS-23.
Podle plánu se má ke stanici na orbitě připojit 22. února a následně zpátky na Zemi dovézt dva ruské kosmonauty Sergeje Prokopjeva a Dmitrije Petelina a jejich amerického kolegu Franka Rubia, které na Mezinárodní vesmírnou stanici vynesl tehdy nepoškozený Sojuz MS-22.
Problémy na vesmírné stanici. Roskosmos zvažuje vyslání prázdné lodi pro kosmonauty
Číst článek
Pro případ, že by došlo k mimořádné události a posádku na Mezinárodní vesmírné stanici by bylo potřeba evakuovat dříve, Rubio by se na Zemi vrátil v kosmické lodi Dragon Crew společnosti SpaceX, uvedl Roskosmos. Ta je nyní ke stanici rovněž připojena.
„Pokud bude nutná nouzová evakuace, Rubio se na (lodi Crew Dragon) vrátí na Zemi a kosmonauti Roskosmosu se vrátí na lodi Sojuz MS-22,“ uvedla ruská agentura. „Návrat dvou kosmonautů místo tří bude bezpečnější, protože pomůže snížit teplotu a vlhkost v kabině Sojuzu MS-22,“ dodal Roskosmos.
Prokopjevova, Petelinova a Rubiova mise měla skončit letos v březnu. Kvůli poškození Sojuzu se nicméně plánuje její prodloužení o několik měsíců. Loď MS-23, která měla v březnu vynést nové tři členy posádky, odstartuje místo toho v únoru prázdná.
Na Mezinárodní vesmírné stanici jsou momentálně další čtyři lidé - dva astronauti NASA, jedna kosmonautka Roskosmosu a japonský astronaut. K Mezinárodní vesmírné stanici se připojili loni v říjnu, vynesla je loď Crew Dragon - stejná, která má podle nového plánu Roskosmosu v nouzi snést i Rubia.