Česká vlajka ve vesmíru. Úspěšný start evropské rakety Ariane 6 je dobrou vizitkou i pro Česko

Nová evropská raketa Ariane 6 s českou vlaječkou ve znaku úspěšně zvládla svůj první let do vesmíru. Je to viditelné potvrzení, že na nejmodernější generaci nosné rakety Evropské kosmické agentury se významně podílí také české firmy a vědci.

Kourou (Francouzská Guyana) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropa vyšle do vesmíru raketu nové generace Ariane 6

Evropa vyšle do vesmíru raketu nové generace Ariane 6 | Foto: L. Bourgeon/ESA/ESA Standard Licence | Zdroj: ESA

Před třemi lety prováděli experti z Výzkumného zkušebního leteckého ústavu zátěžové zkoušky krytu pomocného motoru vyrobeného v ATC Klatovy. Už tehdy věděli, že testují díl zhotovený pro let do vesmíru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Evy Kézrové o českém podílu na startu rakety Ariane 6

„To znamená, že k němu musíme být trošku opatrní a dát pozor, abychom ho nepoškodili a byl pak použitelný pro start rakety,“ popsal tehdy Petr Franc.

Přídavné motory nakonec v polovině července fungovaly bezchybně a přesně podle plánů vynesly Ariane 6 na nízkou oběžnou dráhu, kde vypustila devět malých satelitů. Byla mezi nimi i slovenská družice GRB Beta, na které se podílela brněnská Masarykova univerzita.

Zlaté české ručičky

Ačkoli software zhruba po hodině letu hlásil chybu při třetím zážehu ve vesmíru, celkově byl premiérový start nejmodernější nosné rakety úspěšný. A to včetně bezproblémově fungující odpalovací rampy na kosmodromou Kourou ve Francouzské Guyaně, která podle Michala Václavíka z České kosmické agentury také prověřila českou práci.

„Několik českých firem se podílelo na stavbě startovací rampy, vypouštěcího stolu a poměrně velkých kovových částí, takzvaných deflektorů, které odvádějí spaliny raketových motorů mimo startovací rampu, aby nebyla poškozená při vzletu rakety. Takže českých stop je tam několik a také proto máme na trupu rakety Ariane 6 a také na každém dalším kusu českou vlajku,“ doplňuje.

Už teď má Evropská kosmická agentura objednávky na 30 letů s raketou Ariane 6, díky níž je tak po roční pauze opět soběstačná. Zvýší se tak možnosti evropského kosmického výzkumu, protože do vesmíru může v příštích letech vynést mnoho vědeckých přístrojů.

Start evropské rakety Ariane 6 v Kourou ve Francouzské Guyaně | Foto: Manuel Pedoussaut | Zdroj: ESA, Reuters

Eva Kézrová, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme