Policie postřelila jednoho z šéfů gangu na Haiti. Při zásahu zabila dalších 20 členů
Druhý nejvýše postavený vůdce jednoho z nejmocnějších haitských gangů byl zraněn při přestřelce s haitskou a keňskou policií, která poprvé od začátku letošního roku pronikla na gangem ovládané území. Podle agentury AP o tom v úterý informovaly bezpečnostní složky.
Jednoho z šéfů gangu Kraze Baryè, známého pod přezdívkou Deshommes, postřelila policie v obvodu Torcelle ovládaném gangy na jihovýchodě hlavního města Port-au-Prince.
Policisté během zásahů v sobotu a pondělí večer zastřelili asi dvacet dalších členů Kraze Baryé a zabavili střelné zbraně, munici, telefony a citlivé materiály včetně vybavení, uvedla haitská policie v prohlášení. Při operaci ale nikoho bezpečnostní složky nezadržely a neupřesnily, jak ví, že byl Deshommes zraněný.
„(Mise) vysílá klíčovým vůdcům gangu důrazné varování, aby přestali s barbarskými činy, jako jsou znásilňování, vyhrožování, únosy, vydírání a zabíjení,“ uvedli Keňané, kteří misi podporovanou OSN vedou. Ve svém prohlášení zároveň vyzvali šéfa gangu Vitel'Hommea Innocenta, aby přestal „páchat zvěrstva na nevinných Haiťanech“. Na muže uvalily sankce USA, Evropská unie a Rada bezpečnosti OSN.
Zneškodnění celého gangu
V souvislosti s tím haitská policie uvedla, že bude v raziích pokračovat do té doby, dokud se jí nepodaří celé Kraze Baryè spolu s Innocentem zneškodnit. Ten naopak tvrdí, že jeho gang nedělá policii žádné problémy a jsou to právě policisté, kdo ubližuje příliš mnoho nevinným lidem.
Kraze Baryè je spojencem spolku gangů G-Pèp, v jehož řadách je asi 600 členů. Ovládá střed, jih, jihovýchod a východ haitské metropole, kde se podle OSN podílí na vraždách, obchodu s drogami a zbraněmi, znásilňování, loupežích a dalších trestných činech.
‚Neměl jsem rodiče a žil jsem na ulici.‘ Ozbrojené gangy na Haiti do svých řad verbují tisíce dětí
Číst článek
Haiti je po zavraždění prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021 v hluboké politické krizi. Násilí v zemi se stupňuje od února, kdy gangy vypustily tisíce lidí z haitských věznic. Nepokoje se z metropole rozšířily do dalších částí karibské země a podle OSN v jejich důsledku došlo k vysídlení více než 700 000 lidí. Gangy nyní kontrolují území, kde žije 2,7 milionu lidí, včetně půl milionu dětí. Asi třetina členů gangů jsou podle odhadů OSN děti.
OSN před rokem schválila žádost Haiti o mezinárodní policejní misi o 2500 lidech, která měla pomoci haitské policii v boji proti gangům. V červnu do země ale dorazila jen její část a výraznější zlepšení bezpečnostní situace obyvatel dosud nezajistila.
Od poloviny června má Haiti novou vládu, kterou vede prozatímní premiér Garry Conille. Kabinet by mimo jiné měl připravit zemi na prezidentské volby, které se mají konat nejpozději v únoru roku 2026.