Android Fjodor nedoletěl na Mezinárodní stanici. Sojuz bez lidské posádky se zkusí připojit napodruhé

Ruské vesmírné lodi Sojuz s androidem Fjodorem na palubě se v sobotu ráno nepodařilo v plánovaný čas připojit k Mezinárodní vesmírné stanici. Chyba zřejmě nebyla v ruském plavidle, ale v navigačním systému umístěném na stanici, uvedla agentura TASS. Loď je nyní v bezpečné vzdálenosti od stanice a neohrožuje tak její posádku. O další přiblížení se pokusí nejdříve v pondělí ráno.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 13:12 24. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Sojuz MS-10 po startu k vesmírné stanici ISS

Loď Sojuz MS-10 po startu k vesmírné stanici ISS | Zdroj: Reuters

Loď Sojuz MS-14 se měla připojit v automatickém režimu v 7.30 SELČ. Když však byla ve vzdálenosti 96 metrů od stanice, začala se od ní náhle oddalovat. Podle serveru americké vesmírné agentury NASA již dostala ruská posádka na palubě stanice instrukce k opravě vadné součásti navigačního systému a pokusí se ho do příštího pokusu o připojení zprovoznit.

Bez lidské posádky. Rusko vyslalo na Mezinárodní vesmírnou stanici loď s robotem Fjodorem

Číst článek

Raketa Sojuz 2.1a odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek ráno. Na palubě není žádný astronaut, pouze člověku podobný robot Fjodor, který nese také identifikační označení Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů.

Na Mezinárodní vesmírné stanici by měl strávit dva týdny. Za tu dobu by se měl sžívat s lidskou posádkou na stanici a učit se pohybovat v prostředí s nulovou gravitací. Sbírá rovněž telemetrická data a údaje o silách při letu. Do budoucna se také předpokládá, že by mohl pracovat na místech, která jsou pro lidi příliš nebezpečná, nebo že by mohl být vyslán na dlouhé kosmické cesty.

Rusko od roku 2002 používalo na dopravu lidské posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici rakety Sojuz-FG. Od roku 2020 chce však přejít na Sojuzy 2.1a, které dříve využívala pouze pro dopravu nákladu a satelitů na oběžnou dráhu. Ruská vesmírná agentura Roskosmos letem s Fjodorem na palubě testuje nosič 2.1a pro starty s lidskou posádkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme