Rusko v úterý časně ráno vypustilo raketu Sojuz nesoucí celkem 55 družic včetně dvou íránských. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos.
Rusko plánuje vyslat na Měsíc modul s názvem Luna 25 v noci na pátek z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. V Rusku je to první takový projekt za posledních téměř 50 let.
Ruští kosmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin a astronaut NASA Frank Rubio měli při březnovém návratu na Zemi použít loď Sojuz MS-22. Tu však v prosinci zasáhl mikrometeorit.
Dispečeři museli odvolat výstup do kosmu. Přímý přenos NASA z ISS tehdy ukázal, jak ze zadní části kosmické lodi Sojuz do okolního prostoru tryskají bílé částečky připomínající sněhové vločky.
Porucha, kterou podle některých odborníků mohl způsobit náraz mikrometeoritu do vnějšího pláště lodi, vedla ke zvyšování teploty v Sojuzu. Ta se ale nyní stabilizovala pod 30 stupni Celsia.
Rusko s Íránem prohlubuje spolupráci po tom, co na něj byly kvůli invazi na Ukrajinu uvaleny sankce. Iránský satelit Chajjám má hlídat hranice a pomáhat zemědělství, západ se bojí špionáže.
O vánoční atmosféru se má postarat i tradiční dřevěná figurka Louskáčka z Krušnohoří, která na oběžnou dráhu dorazila už v srpnu v zavazadlech německého astronauta Matthiase Maurera.
Ruský kosmický kamion Progress MS-15 dorazil na Mezinárodní vesmírnou stanici s 2,6 tuny nákladu. Dovezl například zásoby vody, kyslík, palivo nebo oblečení a léky.
Pokud by byl nynější zkušební let k ISS a zpět na Zemi úspěšný, měl by Starliner za sebou všechny klíčové prověrky k tomu, aby dostal od NASA „zelenou“ k přepravě astronautů.
Ruské vesmírné lodi Sojuz s androidem Fjodorem na palubě se v sobotu ráno nepodařilo v plánovaný čas připojit k Mezinárodní vesmírné stanici. S odkazem na ruská média o tom informovala agentura AFP.
Koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici tlak, který zavinil otvor vyvrtaný zevnitř. Trhlinu, kterou unikal vzduch, kosmonauti záhy utěsnili.
Do vesmíru se podle Roskosmosu dostaly najednou ruská meteorologická družice Meteor-M 2-2 a více než tři desítky minisatelitů (CubeSat). Jde o tři ruské přístroje a třicítku aparátů z celkem 11 zemí.
Úder blesku v desáté vteřině letu zaznamenal v přímém přenosu z kosmodromu Pleseck zpravodaj ruské televize Zvězda. Raketa Sojuz-2 přesto bez viditelných problémů pokračovala v letu do vesmíru.
Podle mluvčího agentury Roskosmos bude nutné vypracovat technické zadání, připravit technický projekt, ale také vyškolit kosmonauta, který bude mít monitoring na starosti.
Kosmonauti Kononěnko a Prokopjev zahájili více než šestihodinovou pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice. Jejich hlavním úkolem je prozkoumat záhadný otvor v plášti ruské lodě Sojuz MS-09.
Ruská raketa Sojuz se vydala k Mezinárodní vesmírné stanici. Ke stanici dorazila tříčlenná posádka. Po osmé hodině by se měla posádka přemístit na stanici, kde stráví až 194 dnů.
Loď Sojuz MS-11 vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-FG. Jde o stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou.
Rakety Sojuz-FG, které jsou vylepšenou variantou raket Sojuz-U, patří ke spolehlivým nosičům. Z dosavadních 65 startů od května 2001 se nezdařil jen jeden, a to ten říjnový.
Ruská raketa Sojuz-FG z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně vynesla do vesmíru nákladní loď Progress MS-10 se zásobami a materiálem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
„Příčinou, jak zjistila komise, bylo vadné fungování čidla, které signalizuje rozdělení prvního a druhého stupně.“ Nyní se podnikají kroky k zajištění bezpečnosti dalších letů.
Havárie z března 1986, při níž se zřítila raketa se sovětskou vojenskou družicí, byla do letošního incidentu poslední katastrofou většinou spolehlivě fungujících Sojuzů.
Na „náhodné odchylky od dokumentace“ narazili podle ruské agentury RIA Novosti kontroloři při studiu záznamů, které jsou při montáži povinni vést zaměstnanci kosmodromu.
Do začátku příštího roku Rusko pozastaví své pilotované lety. Americká NASA chce snížit svou závislost na ruském kosmickém programu, plánuje další testovací let v raketě SpaceX.