Čtyřicet let na cestě, 20 miliard km daleko. Voyager 1 se Zemí komunikuje i mimo Sluneční soustavu

Před 40 lety odstartovala z americké Floridy a stále se řítí hvězdným prostorem. I ze vzdálenosti 20 miliard kilometrů sonda Voyager 1 stále posílá na Zemi cenné informace. V pátek je to právě pět let, co překročila hranice naší sluneční soustavy a pomalu se ale blíží chvíle, kdy sondě dojde energie.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Voyager 1

Sonda Voyager 1 | Foto: NASA | Zdroj: Wikimedia Commons

Sonda vážící přes 800 kilogramů vyrazila na cestu vesmírem 5. září 1977 vybavená záznamem zvuků a pozdravů ze Země pro případ, že by se někdy setkala s mimozemskou civilizací.

U vypouštění sondy byla tehdy i manažerka Suzanne Doddová, která u projektu vydržela až do současnosti.

Byl devátý největší na světě, jeho stavbu odsunul Chruščov. Ondřejovský dalekohled slaví půl století

Číst článek

Podle Doddové tým Voyageru ani po čtyřiceti letech spolupráce neztratil pro projekt zápal. I když je někdy práce s tak starým zařízením problematická.

Sonda má paměť jen několik desítek kilobajtů a vědci musejí při komunikaci se zařízením brát v úvahu spotřebu energie.

Voyager 1 by měl zvládnout posílat vědecké údaje až do roku 2020. Pak sice utichne, ale svoje poselství ponese dál do mezihvězdného prostoru.

Družice na své misi například vyfotografovala všechny vnější planety Sluneční soustavy. Spolu se svou sesterskou sondou Voyager 2 doputovala nejdál, kam se kdy jaké zařízení vytvořené člověkem dostalo.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme